Savunma

Yeni hava savunma füzesi geliyor

Kanal 7’de Başkent Gündemi Programı’nda Gazeteci Mehmet Acet’in sorularını yanıtlayan Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, yeni bir hava savunma füzesinin daha açıklanacağını söyledi.

Halen kullanımda olan KORKUT, SUNGUR, HİSAR-A+, HİSAR-O+ ve SİPER projelerine değinen Prof. Dr. İsmail Demir, SİPER’den önce bir hava savunma füzesinin daha anons edileceğini açıklayarak “SİPER Hava Savunma Füze Sistemi’ne giden yolda bir ürün daha çıkacak. Onu da yakında anons edeceğiz” diye konuştu.

Demir tarafından bahsedilen söz konusu yeni hava savunma füzesinin, daha önce de bahsi geçirilen 100 kilometre menzilli füze olduğu tahmin ediliyor. Konuyla ilgili olarak Mayıs 2021’de bir açıklama yapan Demir şunları söylemişti:

“Yüksek irtifa hava savunma sistemimiz SİPER’den önce, bir ara ürün beklentimiz var. 100 kilometreye kadar etkili menzil ve 20 kilometrenin üzerinde bir irtifa ile gündeme gelecek. Ondan sonra da SİPER gelecek. Yani bu basamakları teker teker çıktığımız bir yoluculuk. Sistemin parametreleri birbirinin üzerine koyarak gidiyor, birinden öğrendiğinizi diğerinde uyguluyorsunuz. O açıdan da bu kademelendirmeye dikkat çekmek istedim. İnşallah SİPER’i de 2023 bitmeden devreye alırız diyoruz”

Türkiye’nin hava savunma füze sistemleri

Böylelikle Türkiye’nin milli katmanlı hava savunma şemsiyesi şu şekilde olacak:

Çok kısa menzilde KORKUT,

Kısa menzilde SUNGUR ve HİSAR-A+,

Orta menzilde HİSAR-O+,

Uzun menzilde 100 kilometre menzilli füze.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala