Genel HavacılıkSportif Havacılık

Uçan Ferrari Panthere hibrit motorla uçuyor

Ultralight sınıfı uçak tasarımları ile dikkat çeken Slovenyalı şirket Pipistrel, tek motorlu, tamamen elektrikli Panthere uçağını test uçuşlarına başladı. Seyir hızı 177 knot (saatte 327 km) olan elektrikli uçak, pazara 600 bin dolarlık satış fiyatı ile sunulacak.

Pipistrel Panthera, Slovenya’dan Pipistrel tarafından üretilen, İtalya’da 2. fabrikasını açtıktan sonra Avrupa’da adı artık tek motorlu Ferrari olarak anılmaya başlandı.

 

%100 elektrikli bu projenin adı: MAHEPA

Pipistrel Vertical Solutions liderliğindeki sekiz Avrupalı ​​ortağın, havacılıkta devrim yaratmak için bilgi ve uzmanlıklarını birleştirdiği Hibrit-Elektrikli  (MAHEPA) projesi…

Pipistrel, %100 hibrit elektrikli  kalkışlar gerçekleştirerek sıfır emisyonlu uçuşların olasılığını başarıyla sergiledi.  2 yıl önceki ilk deneme uçuşlarında kalkışlar içten yanmalı pistonlu motor ile yapılıyor, düz uçuşa geçince pilot tarafından elektrik motoruna sistemi devrediyordu.

 

 

-MAHEPA hibrit elektrikli Panthera’nın test sonuçları inanılmaz.

-177 knot maksimum seyir hızı

– 350 deniz mili menzile sahip.(tek batarya ile)

-Maksimum kalkış ağırlığı 1.315 kg

-Ortalama fiyatının 600 bin dolar olması bekleniyor.

MAHEPA konsorsiyum Pipistrel için; Projenin temel amacı, “gelecek nesil daha yeşil uçaklara hizmet edecek” hibrit-elektrik teknolojileri geliştirmekte.

 

 

ŞEREF SEZGİN

Kaynak:

https://mahepa.eu/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala