Savunma

S-400 için ABD-Türkiye ortak çalışma grubu kuruldu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile ABD arasında S-400 konusunda ortak çalışma grubunun kurulduğunu açıkladı. Bakan Çavuşoğlu, grubun teknik konular üzerinde çalışmalar yapacağını açıkladı.

Türkiye, 2017’den bu yana yani Rusya ile S-400 hava savunma sistemi alınmasının ardından ABD’ye ortak çalışma grubu kurulması ve sorunların masaya yatırılmasını önermişti. Ancak ABD bu ortak çalışma grubu konusundaki adımlara soğuk bakmıştı.

En son Bakan Çavuşoğlu geçtiğimiz nisan ayında Türkiye’nin iyi bir teklif olması halinde Patriot hava sistemi de alabileceklerini belirtmişti. Bu adım Washington’dan ancak Türkiye’nin S-400’leri iade etmesi ile bunun gerçekleştirilebileceği ifade etmişti.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SÖZCÜSÜ YALANLADI

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, S-400 yaptırımları ve F-35’ler ile ilgili bir çalışma grubunun olmadığını söyledi. Gazeteci İbrahim Haskoloğlu, gelişmeleri ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’ne sordu. Çalışma grubunun olmadığı, yaptırımın mevcut askeri işbirlikleri etkisinin danışıldığı ifade edildi:

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Elbet amaç ne şiş yansın ne kebap usulü bir uyuşma ama nasıl olacak ? Korkum bir şekilde acı hap şekerle
    kaplanıp bize yutturulacak mı sonunda ? Biz de “Amerika’yı dize getirdik ” yollu birbirimize matraval mı anlatacağız? İhtiyacımız vardı aldık. Muadili denen öbürünü satmadılar. Tek dileğim Predator’da olduğu gibi :
    “Teşekkürler, artık gerek kalmadı,biz almayalım” diyebilmek. IHA’lar malum. Sırada MMU var elbet. Uçan hindi
    F35 asla alınmamalı. Heron ‘da nasıl rezil ettiler biliyorsunuz. Bu daha da kazığı olacak. Bizi en zayıf zamanımızda
    yenemeyen komşumuzdan da korkmayalım fazla. Adımız Hıdır, uçağımız MMU’dur.

  2. Sorulan soru üzerine Amerikalılar s-400 sistemi ile ilgili herhangi bir araştırma grubu kurulması çalışmasını inkar ettiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala