Savunma

“MMU prototip imalatı 2021 sonu ve 2022’de başlayacak”

TRT WORLD kanalının konuğu olan İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott, Türkiye ile İngiltere arasındaki mevcut en büyük savunma projesi olan Milli Muharip Uçak (MMU) konusundaki iş birliğini anlattı. Chilcott, prototip için imalatın 2021 sonu veya 2022 başında başlayacağını söyledi.

Halen İngiliz savunma devi BAE Systems, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) şirketine MMU konusunda teknik destek veriyor.

Büyükelçi Chilcott, “Projenin I.Dönem I. Aşaması olan ön tasarım faaliyetlerinde programın önündeyiz. Şu ana kadar projenin gidişatından çok memnunuz. 2.Aşama (prototip inşası) için hedef 2021 sonu, 2022 başı. Motor konusunda sorun var. Rolls-Royce’un yeni bir motor inşa etmesini umuyorduk fakat henüz bir karar alınmadı. Bu birazcık hayal kırıklığı yarattı.” ifadelerinde bulunuldu.

Türkiye’deki en büyük havacılık projesi olan MMU’da hedef uçağın 18 Mart 2023’te hangardan çıkartılması. TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, yaptığı açıklamalarda bu tarihte motor da çalıştırılabileceğini ifade etmişti. 2026’da uçacak MMU için teslimat tarihi 2030 olarak öngörülüyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap