Savunma

“S-400 alımı yaptırımlara değdi”

ABD ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip New York Times gazetesine bir röportaj verdi.  S-400 hava savunma füzeleri konusundaki soruya Cumhurbaşkanı Erdoğan “S-400 füzelerine sahip olmanın ABD’nin Türkiye’ye uyguladığı yaptırımlara değdiğini” söyledi.

Erdoğan, “Bence buna değer; çünkü savunmamızı istediğimiz zaman güçlendirebiliriz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin ABD ile uzun yıllara dayanan bağları olduğunu ve bunun korunarak güçlendirilmesi gerektiğini ifade eden Erdoğan, Ankara’nın Rusya’dan S-400 savunma sistemleri almasının NATO ittifakına zarar verdiği eleştirilerini reddetti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in ve eski ABD Başkanı Donald Trump’ın, Türkiye’nin silah satın alacağı tedarikçileri seçme hakkına sahip olduğunu söylediğini hatırlatan Erdoğan, “Biz ken- di silahlarımızı alıyoruz. Eğer ABD bize Patriot hava savunma sistemlerini satsaydı, S-400’leri almazdık” diye konuştu.

İBRAHİM KALIN’DAN S-400 YORUMU

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, geçtiğimiz günlerde Haber Global TV Kanalı’nda Candaş Tolga’nın sorularını yanıtlamıştı. S-400 hakkında Sözcü Kalın “Türkiye Patriot istiyor, verilmediği için S-400 alıyoruz. Biz paramızla Patroit sistemi almak istiyoruz. Cumhurbaşkanımız çok kez söyledi bunu Obama döneminde. Bunu nasıl başka NATO ülkesine sattıysanız biz de satın almak istiyoruz. Bize Çin’den, Rusya’dan, Avrupa’dan ve Amerika’dan 4 teklif geldi, 4 sistemle ilgili. Kriterler de belliydi. Ortak üretim, fiyat, teslim tarihi.

S-400 ALMAK ZORUNDA KALDIK

Çin ile bir görüşmeler oldu, sonra vazgeçildi. Teklifler gelince halen Cumhurbaşkanımızın blöf yaptığını zannettiler. S-400 konusu ciddiye binince, eyvah demeye başladılar. Neticede S-400’ü almak zorunda kaldık, aldık”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala