Savunma

Pakistan, Çin’den ilk altı J-10 savaş uçağını teslim aldı

Necdet GÜRSOY

Pakistan, Çinli Chengdu Uçak Endüstrisi Grubu (CAIG)’den ilk altı J-10 çok amaçlı savaş uçağını 11 Mart’ta düzenlenen törenle resmen teslim aldı.

Minhas Hava Üssü’nde düzenlenen törene Pakistan Başbakanı İmran Khan’ın yanı sıra Pakistan Hava Kuvvetleri (PAF) Komutanı, Çin Büyükelçisi ve diğer üst düzey yetkililer katıldı.

Başbakan Khan, etkinlikte yaptığı konuşmada, “Egemen bir ülke ancak kendini savunabildiğinde egemen kalabilir ve bu yeni uçaklarla tüm dünyaya iletilen mesaj, kendimizi savunabileceğimizdir.” dedi.

ABD tarafından sağlanan F-16’ların Pakistan Hava Kuvvetlerine dâhil edilmesinden yaklaşık 40 yıl sonraki bu gelişmeyi Pakistan için büyük bir hareket olarak nitelendiren Khan, ayrıca Çin’e, modern jetler edinmenin genellikle yıllar aldığı bir ortamda yaklaşık sekiz ay gibi kısa bir sürede uçağı sağladığı için teşekkür etti.

Kesin sayı resmi olarak açıklanmasa da Pakistan Hava Kuvvetlerinin 36 adet J-10 uçağından ilk altısını teslim aldığı tahmin ediliyor. Pakistan ulusal basını 15’nci filonun bu türü operasyonel hizmete soktuğunu bildirdi. 4.5 nesil orta boy bir savaş uçağı olan J-10’a Çin’de Meng Long (Dinç Ejderha) adı verildi ve gayri resmi olarak NATO raporlama adı “Firebird” olarak atandı. Pakistan Hava Kuvvetleri ise türün adını henüz açıklamadı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala