Deniz KuvvetleriSavunma

Kraliçe II. Elizabeth, HMS Queen Elizabeth uçak gemisinde

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, Kraliyet Donanmasının amiral gemisi olan HMS Queen Elizabeth uçak gemisine, ilk operasyonel konuşlandırılmasından önce ziyarette bulundu.

HMS Queen Elizabeth, Başbakan Boris Johnson’ın Çin’e karşı çıkmadığında ısrar ettiği 28 haftalık bir Asya görevine liderlik edecek.

Güvertesinde sekiz adet RAF F-35B stealth savaş uçağı bulunan 4,2 milyar dolarlık geminin, altı Kraliyet Donanma gemisi, bir denizaltı, 14 deniz helikopteri ve Kraliyet Deniz Piyadelerine ait bir gemi eşliğinde güney İngiltere’deki Portsmouth Deniz Üssü’nden yola çıkması planlanıyor.

Helikopterle, cumartesi günü uçak gemisine gelen 95 yaşındaki kraliçe, gemi komutanı Kaptan Angus Essenhigh ve Birleşik Krallık Uçak Gemisi Saldırı Grubu Komutanı Stephen Moorhouse tarafından karşılandı.

Gemideyken, yaklaşan konuşlandırma hakkında kendisine bir brifing verilen Kraliçe, bin 700 personelin bir kısmıyla sohbet etme şansı buldu.

25 BİN DENİZ MİLLİK KONUŞLANDIRMA

Uçak gemisi grubu, Akdeniz üzerinden Kızıldeniz’e, ardından Aden Körfezi’nden Arap Denizi’ne, Hint Okyanusu’na ve Filipin Denizi’ne seyahat edecek.

Akdeniz’de Fransız uçak gemisi Charles De Gaulle ile birlikte yol almak da dâhil olmak üzere 70’den fazla angajmanla Hindistan, Japonya, Güney Kore ve Singapur dâhil 40 ülkeye ziyaret gerçekleştirecek olan uçak gemisi grubunun, 25 bin deniz milini kapsayacak konuşlandırmasına toplam 3 bin 700 denizci, havacı ve deniz piyadesi katılıyor.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, “Konuşlandırmayla, küresel Britanya bayrağını dalgalandıracak, etkimizi yansıtacak, gücümüzü işaret edecek, arkadaşlarımızla ilişki kuracak ve bugünün ve yarının güvenlik sorunlarını ele alma taahhüdümüzü yeniden teyit edeceğiz.” dedi.

DENİZ HUKUKUNA İNANIYORUZ

Gezi, İngiliz hükümetinin savunma ve dış politika değerlendirmesinin, Çin’in dünya sahnesinde artan etkisine yanıt olarak, İngiltere’nin Hint-Pasifik bölgesine doğru “eğilmesi” tavsiyesinde bulunmasının ardından geldi.

HMS Queen Elizabeth uçak gemisini Cuma günü ziyaret eden İngiltere Başbakanı Boris Johnson da “Yapacağımız şeylerden biri, Çin’deki arkadaşlarımıza uluslararası deniz hukukuna inandığımızı açıkça göstermektir. Kendinden emin ancak çatışmacı olmayan bir şekilde bu noktayı doğruluyor olacağız.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kraliçe, Spitfire’dan F-35’e kadar süren bir havacılık tarihini canlı yaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap