Hava KuvvetleriSavunma

Pakistan’dan Nijerya’ya JF-17 teslimatı

Pakistan ile Çin’in ortak geliştirdiği savaş uçağı JF-17’nin yeni kullanıcısı Nijerya Hava Kuvvetleri oldu. İlk üç JF-17, Nijerya Hava Kuvvetleri’nin 57’nci kuruluş yıl dönümünde teslim edildi.

Pakistan ile Nijerya’nın yaptığı anlaşma dahilinde teslim edilen uçaklarla birlikte Nijerya ayrıca Pakistan’dan MFI-17 Super Mushak pervaneli eğitim ve Karakorum K-8 jet eğitim uçakları da teslim edilecek. Nijerya için K-8’lere güdümsüz roket atım sistemi de Pakistan tarafından entegre edildi. Ayrıca Nijerya’nın uzun yıllardır kullandığı, Çin’in geliştirdiği F-7NI Fishcan savaş uçaklarının da bakımları için Pakistan destek verecek.

SUPER TUCANO VE İHA ALIYOR

Hava Kuvvetleri’ni geliştirmek üzere arka arkaya projeleri hayata geçiren Nijerya ayrıca ABD’den Super Tucano turboprop uçak da alacak. Silahlı platform haline getirilen ve Brezilyalı imalatçı Embraer tarafından geliştirilen uçaklar, düşük operasyon maliyetine sahip. ABD, Super Tucano ile T-6 Texan II’yi bu tür modifikasyonla değişik ülkelere ihraç ediyor. 

JF-17 2003’TE UÇTU

Pakistan ile Çin’in ortak geliştirdiği tek motorlu, çok rollü savaş uçağı JF-17, ilk uçuşunu 2003’te yaptı. Şu ana kadar üçüncü nesli geliştirilen uçaklardan Pakistan Hava Kuvvetleri’nin elinde 138 adet bulunuyor. 50 adetlik de Pakistan’ın siparişi yer alıyor. ASELSAN tarafından üretilen hedefleme podu ASELPOD da JF-17 tarafından kullanılıyor. 

Tek motorlu uçakta Klimov RD-93 motoru yer alıyor. 11 bin 100 libre itiş gücüne sahip motorla uçak saatte maksimum 1910 km hıza çıkabiliyor. Uçağın görev yarıçapı ise 1352 km.

İKİ ÜLKEYE İHRAÇ EDİLDİ

Pakistan JF-17’yi Nijerya’nın yanı sıra Myanmar’a da ihraç etti. Toplam 7 uçak teslim edilirken toplam uçak sayısı 16’ya ulaşacak. Halen Pakistan Arjantin’e satış için görüşmeler yapıyor. Ancak uçakta kullanılan İngiliz Martin Baker fırlatma koltukları nedeniyle İngiltere bu satışa onay vermiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap