GüvenlikHaberler

Zorla indirilen uçak krizi büyüyor

Dün Atina-Vilnus seferini yapan Ryanair uçağının Belarus’ta Minsk’e zorla indirilmesinin ardından tepki çığ gibi büyüyor. Birleşmiş Milletler ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü) olayla ilgili soruşturma başlatırken Belarus’a uluslararası yaptırım kapıda.

Minsk’e yapılan zorunlu inişin ardından uçaktaki yolculardan Belaruslu muhalif gazeteci Raman Paratasevich polis tarafından alıkonuldu. Paratasevich’in kız arkadaşı ile uçakta bulunan 4 yolcu toplam 6 kişi Ryanair uçağına binmedi. Toplam 7 saat Minsk’te kalan uçak, daha sonra toplam 117 yolcusuyla Vilnus’a döndü.

ULUSLARARASI SUÇ

Uzmanlar, uçağın gerekçesiz indirildiği ve diğer yolcuların seyahat özgürlüğünün elinden alındığına dikkat çekti. Hava taşımacılığının temeli olarak adlandırılan Chicago Konvansiyoneline aykırı davranış konusunda hangi adımların atılacağı merakla bekleniyor.

Ryanair havada muhalif gazeteci için çevrildi

POLONYA’DAN TEPKİ

Polonya, Belarus’un Varşova Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Aleksander Czesnowski’yi Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı. Polonya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, görüşmede Polonya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Marcin Przydacz’ın Belaruslu diplomata Rynair’in Polonya’da kayıtlı olan şirketine bağlı yolcu uçağın zorla indirilmesini protesto ettiklerini aktardığı bildirildi.

“YOLCULARIN HAYATI TEHLİKEYE ATILMIŞTIR”

“İçinde çok sayıda Avrupa vatandaşının bulunduğu Atina-Vilnus seferini yapan uçağın güvenlik prosedüründen faydalanarak patlayıcı madde bulunduğu bahanesiyle Minsk’e zorla indirilmiş, sonrasında Belaruslu muhalif gazeteci Raman Paratasevich’in gözaltına alınmıştır. Bu tip eylemler devlet terörü eylemi özelliği taşımaktadır” denilen açıklamada, Belarus’un uçağın kaptanının yetkilerinin kısıtlamak suretiyle hem hava trafiğini, hem de yolcu ve mürettebatın hayatını tehlikeye attığı belirtildi.

Uluslararası yetkili kuruluşlar nezdinde olayın tüm yönleriyle derhal açıklığa kavuşturulması gerektiği kaydedilen açıklamada, uluslararası toplumun bu tip eylemler karşısında kararlı bir yanıt vermekten kaçınmaması gerektiği ifade edildi.

“EMSALİ OLMAYAN BİR DEVLET TERÖRÜ”

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki ise yaptığı açıklamada, “Belarus’un yolcu uçağını kaçırmak suretiyle gazeteci Raman Paratasevich’i gözaltına almasını şiddetle kınıyorum” dedi.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile yaptığı görüşmede yarınki zirvede uçağın zorla indirilmesinin ele almalarını önerdiğini belirten Morawiecki, söz konusu zirvede Aleksandr Lukaşenko rejimine yönelik acil yaptırımların görüşülmesini de tavsiye etti. Morawiecki, “Sivil uçağın kaçırılması emsali olmayan bir devlet terörü eylemi, bu eylem cezasız kalamaz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bu basit bir olay değil, göz önünde olmasa da perde arkasında epeyce büyütürler hem de maddi manevi ödetirler. Angajman kurallarını kafaya göre uygulayamazsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala