Hava KuvvetleriSavunmaTatbikat

Kırmızı kuyruklu F-16’lar

Bu hafta Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda başlayan uluslararası katılımlı Anadolu Kartalı 2021 Tatbikatı’nda Türk Hava Kuvvetleri’nin F-16’larının kırmızı kuyruk boyaması dikkat çekti. Uçakların hem dikey stablizesi hem de yatay stablizelerine ‘düşman’ rolündeki uçaklara kırmızı boyama yapıldı.

Uygulamayı sosyal medya hesabı üzerinden paylaşan Milli Savunma Bakanlığı, “Uluslararası Anadolu Kartalı-2021 Eğitimine katılan bu uçakların neden kırmızı renkle kaplandığını biliyor musunuz? Gerçeğe yakın harekât ortamında eğitimler icra eden uçaklardan bazıları havada “dost-düşman” ayrımı için kırmızı renkle kaplanarak düşman rolünü üstlendi” bilgisini paylaştı.

Konya’da aynı zamanda SoloTürk gösteri ekibine de ev sahipliği yapan 132. Filo Komutanlığı, Anadolu Kartalı başta olmak üzere gerçekleştirilen tatbikat ve eğitimlerde önemli bir rol oynuyor. Diğer F-16 filolarından gelen uçaklarla birlikte tatbikatta yüksek tecrübeye sahip öğretmen pilotlardan oluşan ekip düşman rolü oynayarak eğitim kalitesi yukarı çekiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala