KariyerSavunma

HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanlığına Celal Sami Tüfekçi atandı

Türk Savunma Sanayii’nin yazılım ve simülasyon konusundaki lider şirketi HAVELSAN’ın yeni Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Celal Sami Tüfekçi oldu. Yapılan genel kurulda, Celal Sami Tüfekçi görevi Mustafa Murat Şeker’den teslim aldı. Halen Tüfekçi ve Şeker Savunma Sanayi Başkan Yardımcılıklarını sürdürüyor.

DR. CELAL SAMİ TÜFEKÇİ KİMDİR?

Giresun’da 1971 yılında doğan Celal Sami Tüfekçi, Makine Mühendisliği eğitimi gördü. Lisans derecesini Gazi Üniversitesi (Ankara, Türkiye); Yüksek Lisans derecesini Northeastern Üniversitesi (Boston, Massachusetts, ABD); Doktora derecesini ise Rensselaer Polytechnic Institute (Troy, New York, ABD)’den aldı.

Profesyonel kariyerine dünyanın lider iletişim ve doküman oluşturma şirketi Pitney Bowes Inc. (Shelton, Connecticut, ABD)’nin Araştırma Merkezi’nde Proje Mühendisi olarak başlayan Dr. TÜFEKCİ, yüksek performanslı hareket kontrolü konusunda patentli çalışmalara imza atmıştır.

Mekatronik ve Kontrol Sistem Tasarımı Uzmanı olarak çok sayıda projelerde ve çeşitli şirketlere danışmanlık yapan Dr. TÜFEKCİ, Thales Alenia Space (Cannes, Fransa) firmasında Uydu Tasarım Uzmanı olarak TÜRKSAT 3A (Fırlatma/Ariane-5: 12 Haziran 2008, Kourou, Fransız Guyanası) uydusunun üretiminde ve teknoloji transfer ekibinde görev yaptıktan sonra TÜRKSAT (Ankara, Türkiye)’da Milli Haberleşme Uyduları Program Direktörlüğü görevini üstlendi.

Daha sonra,  TÜBİTAK UZAY Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nde (Ankara, Türkiye) Başuzman Araştırmacı olarak RASAT (Fırlatma/Dnepr: 17 Ağustos 2011, Yasny, Rusya) ve GÖKTÜRK-2 (Fırlatma/LM2D: 18 Aralık 2012, Jiuquan, Çin) yer gözlem uydu projelerinde çalışmıştır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap