HaberlerSavunma

KC-46’da dertler bitmiyor

Boeing’in 767 yolcu uçağından askeri görev için modifiye ederek tasarladığı tanker uçak KC-46’da yeni bir sorun bulundu. ABD Hava Kuvvetleri, uçakta havada ikmal sırasında yakıt kaçağını ‘aşırı düzeyde’ olduğunu açıkladı. Sistem eksikliği bu gelişme ile birlikte ‘Kategori 1’e yükseltildi.

Aviation Week Dergisi’nin haberine göre, ABD Hava Kuvvetleri ‘Kategori 1’ olarak adlandırılan sorunları ‘Kritik varlıkları tehlikeye atılıp risk tespit edilmesi’ olarak adlandırıyor. Ana yüklenici Boeing, bu konudaki eksikleri gidermek üzere mühendislik çalışmalarına başladı. 

Boeing sözcüsü Larry Chambers, “Bu gelişmeyi öğrendiğimiz için çok üzüldük. Sorunu düzeltmek için montaj ve kurulum iyileştirmelerini hayata geçirmek için çalışıyoruz” dedi. Boeing, sayısını açıklamamakla birlikte sorunun olduğu uçaklardaki teknik arızaları gidermeye başladı.

BOOM OPERATÖRÜ GÖRÜNTÜ İLE İKMALİ GERÇEKLEŞTİRİYOR

Uzun yıllardır hava kuvvetleri tarafından kullanılan ‘boom’ sisteminde, yakıt ikmal çubuğu bir operatörün yardımı ile hareket ettiriliyor. Bunun için de uçağın arkasında bir görevli işlemi görerek gerçekleştiriliyor.

Boeing 767’den çevrilen KC-46’da ise operatör kokpitte oturuyor. Kamera sistemi ile yakıt çubuğunu kullanıyor. Uzaktan Görüş Sistemi (RVS) ve boom teleskop aktüatörünü içeren diğer çözülmemiş Kategori 1 eksiklikler ise halen sürüyor. RVS ile ilgili sorun özellikle A-10 ve F-16 gibi daha küçük uçaklarda daha sık görülüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap