SavunmaVideolar

Libya’da SM-1 ile İHA avı

Geçtiğimiz gün tolgaozbek.com sitemizde, Libya’da karaya düşen füze parçalarını paylaşmıştık. Bölgede bulunan Deniz Kuvvetleri’ne ait fırkateynden atılan SM-1 füzeleri milliyeti belirsiz bir İnsansız Hava Aracı’na atılmıştı.

Bugünkü videomuzda, yazarımız Hakan Kılıç ile birlikte Libya’daki İHA avı ile Kuzey Irak’ta ABD’nin kurduğu Patroit hava savunma sistemlerini konuştuk. Youtube kanalımızda her gün saat 19.00’da yeni videoların yayınına devam ediyoruz…

Raytheon şirketi tarafından geliştirilen SM-1 (Standart Missile-1) aynı zamanda RIM-66 olarak da geliştiriliyor. Gemiler için özel tasarlanan füze, hava araçlarının yanı sıra alçak veya yüksekten gelen füzelere karşı da kullanılabilmekte. Serinin SM-1, SM-2 ve SM-6 modelleri geleneksel  hava savunması için, SM-3 modeli de orta menzilli balistik füzeleri imha etmekte kullanılıyor. SM-4 ise kara saldırı füzesi olarak tasarlandı. 

Bu versiyonların aynı zamanda MR (medium range) ve ER (evolved range) olmak üzere menzil seçenekleri var. Bu füze kombinasyonlarının 1 ve 2 serilerinin ortalama 3 Block versiyonu vardır. Geniş mühimmat aralığı ile  sistem ABD başta olmak üzere dünyadaki 14 deniz kuvvetinde faal durumda. Türk Deniz Kuvvetleri’nin envanterinde sistem 8 Adet Gabya Sınıfı Fırkateyn’de SM-1 füzesi aktif olarak kullanılmakta.

DENİZ KUVVETLERİ’NDE 8 ADET GABYA SINIFI FIRKATEYN VAR

Saatte 30 knot hıza çıkabilen Gabya sınıfı fırkateynlerde silah olarak başlıca 8 adet HARPOON füzesi, 40 adet SM-1 MR hava savunma füzesi bulunuyor. Gemide 1+9 subay ve 203 askeri görev yapıyor.

SM-1 FÜZE PARÇALARI SOSYAL MEDYADA PAYLAŞILMIŞTI

Libya’dan bugün paylaşılan SM-1 füze parçaları sosyal medyada ilginç bir tartışmayı da yanında getirdi. Türk Deniz Kuvvetleri gemilerinin hava-savunma amaçlı kullandığı füzesinin Gabya sınıfı fırkateyninden atıldığı iddia edildi. 

Füze parçalarından ortaya atılan iddiaya göre, gemi yakınlarında uçan bir İnsansız Hava Aracı’na (İHA) atış gerçekleştirildi. İHA’nın vurulup vurulmadığı konusunda herhangi bir bilgiye ulaşılamadı. Kaynaklar, yaklaşık bir ay önce de bölgede uçan bir İHA’ya Türk gemisinden SM-1 füzesi atıldığı yönünde.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı