Savunma

İsviçre’de yeni savaş uçağına onay çıktı

İsviçre Hava Kuvvetleri’nin F/A-18 yerine alacağı yeni nesil savaş uçağı için onay çıktı. Toplam 7 milyar dolarlık bütçenin ayrıldığı alım özellikle ABD şirketlerinin iştahını kabartıyor.

Gelişmeler üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı, İsviçre’ye satış için ön izni verdi. Satış izni F-35A ve F/A-18E-F Super Hornet savaş uçaklarını kapsıyor.  Her iki uçak modeli için 40 adetlik satışa izin verilmesi planlanıyor.

İki ayrı paketinde maliyetinin ortalama 7 milyar dolar dolar olacağı belirtilirken, Avrupa ülkesinin uçaklar konusunda son kararını Kasım ayında vermesinin planlandığı öğrenildi.

İsviçre, hava savunma sisteminin geliştirilmesi için de düğmeye bastı. Toplam 2,2 milyar dolarlık 5 adet Patriot bataryasının satışına da onay verildiği belirtildi. Bu konuda somut adımların önümüzdeki günlerde atılması bekleniyor.

GRIPEN İPTAL OLMUŞTU

İsviçre Hava Kuvvetleri, emekli ettiği F-5E uçaklarının yerine Saab’tan JAS-37 Gripen alımı için imza atmıştı. Bu karar referanduma gitmiş, İsviçreliler alıma onay vermemişti. Proje iptal edilmişti. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap