Savunma

Saab, Erieye HİK siparişi aldı

Necdet GÜRSOY

İsveçli Savunma ve havacılık şirketi Saab, adı açıklanmayan bir müşteriye, belirtilmemiş sayıda Erieye Havadan İhbar ve Kontrol (HİK) sistemi teslim etmek için sözleşme imzaladı. Saab 2000 çift motorlu turboprop uçakta barındırılacak olan sistemler 160 milyon dolar değerinde olacak ve 2020-2023 yılları arasında teslim edilecek.

Saab, “Endüstrinin doğası, ürün ve müşteri ile ilgili koşullar nedeniyle müşteri hakkında daha fazla bilgi açıklanmayacak” diyerek daha fazla ayrıntı vermeyi reddetse de, sistemin yapısı, sözleşme değeri ve teslimat zaman çizelgelerinin tümü siparişin iki ila üç sistem arasında gerçekleşeceğini gösteriyor.

Saab’ın birincil HİK uçağı teklifinin Bombardier 6000/6500 tabanlı GlobalEye olduğu düşünüldüğünde, Erieye Genişletilmiş Menzil (ER) radarını kullanarak, Saab 2000 tabanlı platformları yeni bir müşterinin değil de, mevcut uçak filosunu büyütmek isteyen bir müşterinin aldığı tahmin ediliyor. Saab 2000 HİK uçağının kullanıcıları arasında ise sadece Pakistan ve Suudi Arabistan bulunuyor.

Saab 2000 HİK uçağı, gövde üzerine payandalarla tutturulmuş anteniyle Saab PS-890 Erieye radar sistemini kullanıyor. Elektronik destek, tehdit uyarıları ve karşı önlem alt sistemleri, dost-düşman tanımlama alt sistemleri, komuta ve kontrol yeteneklerini içeren bir elektronik savaş paketine sahip olan uçağın menzili 2 bin 868 km, seyir hızı 321 knot ve kalkış ağırlığı ise 22 bin 800 kg.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı