Savunma

BAE, F-35 için ABD’ye resmi başvuru yaptı

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) F-35 beşinci nesil savaş uçağı satın almak için ABD’ye resmi teklifi sunduğu bilgisi verildi.

Bloomberg’in haberine göre, BEA’nin İsrail’le yapılan normalleşme anlaşmasından kısa süre sonra F-35 için ABD’ye resmi teklifi sunduğu açıklandı.

Konuya ilişkin ABD’den henüz bir açıklama yapılmazken, BAE’ne olası F-35 satışında İsrail’in silah üstünlüğünün korunacağı belirtilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump’ta BAE’ne F-35 satışına olumlu baktığını açıklarken, İsrail’in bu anlaşmaya sıcak bakmadığı biliniyor.

İSRAİL’İN GİZLİ ONAY VERDİĞİ İDDİA EDİLDİ 

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile normalleşme anlaşması yapan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ABD’nin BAE’ye silah satışına karşı çıkmasına rağmen, Washington yönetiminin bu konudaki planını gizliden kabul ettiği öne sürüldü.

Amerikan New York Times gazetesine göre Netanyahu, daha önce basına kapalı görüşmeler sırasında Washington-Abu Dabi arasındaki silah anlaşmasına itirazı olmadığı izlenimini verdiğine dikkat çekildi. İsrail Başbakanı, kamuoyuna yaptığı açıklamalarda ABD’nin BAE’ye F-35 satışına karşı çıktığını üzerine basarak söylemişti.

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap