Hava KuvvetleriSavunma

İspanya Airbus’ın yeni eğitim uçağı AFTJ’ye göz kırpıyor

İspanya, Airbus tarafından geliştirilmesi planlanan yeni nesil jet motorlu uçak projesine katılmak için ön görüşmelere başladı. Yaklaşık 50 yıldır kullandığı lisans altında imal ettiği F-5 serisi uçaklarını halen eğitimde kullanan İspanya, bu konuda çalışmalara başladı.

Airbus, İspanya’nın başkenti Madrid’te iki yılda bir düzenlenen FEINDEF konferansında geçen hafta hava kuvvetleri yetkililerine Advanced Fighter Jet Trainer (AFJT) konseptini sundu. Seçilirse, AFJT, İspanyol Hava Kuvvetleri’nin havacıları EF-18A Hornets ve Eurofighter Typhoon’ları uçurmaya hazırlayan Northrop F-5M ve CASA C-101 Aviojet uçaklarının yerini alacak.

Şirketin program lideri Abel Nin, AFJT’nin İspanyol Hava Kuvvetleri’nin operasyonel gereksinimlerine dayanan yeni bir tasarımı olduğunu söyledi.

AFTJ tasarımında uçağın 11 metre kanat açıklığına ve gövde uzunluğunun da 15,3 metre olması planlanıyor. Programın resmi başlatılmasından 4 yıl sonra ilk prototipin uçması hedefleniyor.

İspanya PC-21 almıştı

İspanyol Hava Kuvvetleri, eğitim uçuşlarında kullanmak üzere 2020’de İsviçreli Pilatus tasarımı PC-21 uçaklarından satın almak üzere anlaşma yapmıştı. Toplam 24 adet uçak kendi tasarımları olan C-101’lerin yerini alacak. Ancak süpersonik hıza sahip bir eğitim uçağı konusunda F-5’lerin ardından İspanyolların nasıl bir yol izleyeceği merakla bekleniyor.

Hava Kuvvetleri, en eski EF-18A’larının yerine en az 20 Eurofighter Typhoon satın almayı planlarken, Hornet filosunun tamamını değiştirmek için daha fazla Typhoon veya Lockheed Martin’in F-35 konusunda da görüşmelerini sürdürüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala