SavunmaYazarlar

İran S-300’den geliştirdiği Baver-373’ü Suriye’ye teklif etti

Hakan KILIÇ

İran son yıllarda hava savunma sistemlerine de ağırlık vermeye başladı. Rusya’dan aldığı S-300’ü kopyalayarak Baver-373 füzesinin yaptı ki bu Suriye’ye teklif edilen füzelerinden biri. Yüksek irtifa hava savunma füzesi olan sistem, S-300 muadili. 

Diğer teklif edilen ise Khordad/3 veya Hürdad. İran hava savunma sistemleri kasıtlı olarak değişik isimlendiriliyor ve bu şekilde  batıya istihbarat vermemeye çalışıyor. Bu sayyad serisi de yüksek irtifa hava ve füze (seyir ve gemisavar füzelerine karşı) savunma sistemi.

Sayyad serisi İran’ın devriminden önce ABD’den aldığı RIM-66 SM-1 füzeleri ile Rus BUK füzelerinin bir melezi. Daha önce Basra Körfezi’nde düşürülen Amerikan RQ-4N Global Hawk BAMS-D HALE sınıfı İHA’sını

 vuran füzenin ve BUK-M2EK’nin (NATO kod adı:SA-17 Grizzly) bir türevi olduğu söyleniyor. Raad adındaki füze Malezya yolcu uçağı B-777’yi vuran Rus füzesi kadar kapasiteli ve aynı irtifalara çıkabiliyor.

RQ-4 GLOBAL HAWK’I VURAN FÜZE

SM-1’den türeyen Sayyad-2C ise 85 km menzile, maksimum 100.000 fit’lik bir kesişme yüksekliğine, maksimum Mach 4.5 hızına sahip. Sonuç olarak ister Khordad/3Hürdad türevi Ra’ad olsun ister Sayyad-C, İran RQ-4N İHA’sını vurmak için ABD, Rus veya her ikisinin de çeşitli özelliklerin, barındıran ABD/Rus tabanlı, İran tarafından geliştirilmiş bir türevini yani yukarıdaki füzelerden birini kullandı.

İşte Suriye’ye teklif edilen diğer füze ise İran haber kanalı Tasnimnews’e göre Sayyad-3. Bu da yüksek irtifa hava savunma ve seyir füzelerine karşı füze savunma füzesi.

Bilindiği gibi Rusya bir şekilde İsrail saldırılarında bölgedeki S-300/400’leri kullanarak Suriye’yi korumadı veya koruyamadı. İsrail uçaklarına karşı bugüne kadar tek bir S300/400 füzeleri ateşlenmedi ve üstelik yanlışlıkla bir Rus uçağı olan İL-20M vuruldu. Bunu tüm otoriteler Suriye’de Rusların bir radar entegrasyonu ve komuta-kontrol entegrasyonu olmadığına bağladılar ama Rusya ise İsrail uçaklarını suçlamıştı. 

SURİYE’YE TEKLİF EDİLDİ

İşte Suriye bu füzeleri aldığında kendi başına istediği an ve istediği hedefe karşı kullanabileceği bir yüksek irtifa hava savunma sistemine kavuşmuş olacak. Belli ki İranlıların, Ruslar gigi İsrail sinyal istihbaratı ile hava savunma sistemimizin radar frekanslarını çözer endişesi yok. Çünkü Rusların çoğu zaman S400’leri kapattığı söylenmekte. Bu durumda İdlib ve sonraki Bahar Kalkanı Harekat’larında bizim içinde bu yeni füzeler sıkıntı olabilir. Henüz net olarak imkan ve kabiliyetlerini bilmesekte bu füzeler Amerikan yüksek irtifa İHA’sını ve yanlışlıkla Ukrayna yolcu uçağını vurdu. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Hocam bu iranlilar nasil yapiyor bunlari, ne kadar yerli yapiyorlar gercekten? biz Hisar projesine baslayali 13 yil olmus, ama Hisar-A iptal gibi, Hisar-O da hala prototip halde. Biz niye bu kadar yavas kaliyoruz bu konuda?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala