Savunma

Irak’a savunma şirketlerinden özel ziyaret

Son dönemde yakınlaşan Türkiye-Irak ilişkilerinde ihracat için çok önemli bir kapı, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından açıldı. Demir’in başkanlığında ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil ve STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz’ün de aralarında bulunduğu ekip ile Bağdat’ta temaslarda bulundu.

Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve başkanlığındaki ekip, Irak Askeri Sanayileşme Teşkilatı Başkanı Mohamed Aldaraji ile toplantıda bir araya geldi. Aselsan, TUSAŞ, Roketsan, STM, FNSS, MKE, ASFAT, Otonom Teknoloji, Otokar şirketler ile yapılan toplantıda, Irak Silahlı Kuvvetleri’nin modernizasyonu ve teknoloji aktarımı gündeme geldi.

IRAK’TAN T129 VE TB2 TALEBİ

Geçtiğimiz haftalarda Irak Savunma Bakanı Cuma İnad Sadun, katıldığı bir televizyon programında Türkiye’den Bayraktar TB2 S/İHA, 12 adet T129 ATAK helikopteri ve 6 adet elektronik harp sistemi alımı için bir uzlaşıya vardıklarını açıklamıştı.

“TEKNOLOJİ AKTARIMI KONUSUNDA ANLAŞTIK”

Prof. Dr. İsmail Demir, Bağdat’taki temaslarının ardından Irak Askeri Sanayileşme Teşkilatı Başkanı Mohamed Aldaraji ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Irak ile birçok alanda iyi ilişkilerin geliştiğini ifade eden Demir, “Savunma sanayii alanı da bunlardan birisi olacak. Irak’ta barış ve istikrar alanında atılan adımlara destek olacağız. Burada yaptığımız görüşmeler uzun vadede iş birliği ve çeşitli alanlarda ortak çalışmalara vesile olacaktır” dedi.

Muhammed Derraci de iki ülke arasındaki ilişkilerin köklü geçmişe dayandığını belirterek “Türkiye’den Irak’a teknoloji aktarımı konusunda anlaştık. Irak ve Türkiye arasında ortak askeri sanayi konusunda Türk tarafından büyük bir anlayış gördük. Irak’ta hafif silah ve mühimmat ile uçak takip sistemleri üretimi yapılacak. Güçlerimizin sınır ve terör operasyonlarını izlemek için güvenlik takip balonları üretimi için de ortak mutabakat zaptı imzalandı” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap