Savunma

Lazer güdümlü METE geliyor

ROKETSAN tarafından geliştirilen ve halen testleri devam eden METE Füzesi, lazer güdüm sistemi ile İHA mühimmatları arasında yeni bir sayfa açıyor.

Adını Olimpiyat Şampiyonu okçumuz Mete Gazoz’dan alan füze, İHA’ların yanı sıra kara konuşlu İKA ve deniz konuşlu İDA’lardan da kullanılabilecek.

Konuyla ilgili bir paylaşım yapan Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir,  bu füze ile insansız sistemlerden kullanılacak METE’nin tek personel ile bombaatardan ateşlenebileceğine dikkat çekti:

Roketsan tarafından geliştirilen ve yeni nesil 40 milimetre bombaatar silahları kullanılarak atılabilen Lazer Güdümlü Mini Füze Sistemi METE, mevcut konvansiyonel bombaatar mühimmatının sahip olduğu azami menzilin ötesinde etkiye sahip olmasıyla fark oluşturuyor.

Roketsan, bu sistemi, günümüzde meskûn mahal harp ortamındaki güvenlik güçleri için; keskin nişancı, toplu hedef ve düşmanla temasta takviyeye gelen unsurlar gibi tehditlere karşı, muharip güç etkinliğinin artırılması için harekete geçti.

LAZER İŞARETLEYİCİ İLE HEDEFİNİ VURUYOR

Lazer işaretleyici ile işaretlenmiş hedefe, minyatür arayıcı başlığı ve minyatür kontrol tahrik sistemi ile yönlenen METE, hafif yapılara, zırhsız kara araçlarına, olası keskin nişancı mevzileri gibi korunaklı olmayan hedeflere ve fırsat hedeflerine karşı etkili.

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala