Savunma

Türkiye ve Rusya 2. parti S-400 için anlaşma imzaladı

Rosoboronexport Genel Müdürü Alexander Mikheev, Ordu-2020 forumunda yaptığı açıklamada, Rusya ve Türkiye’nin ikinci  S-400 hava savunma sistemi tedariki için  sözleşme imzaladığını söyledi.

Konuyla ilgili olarak Mikheev, “Sözleşme imzalandı, şu anda ortaklarımızla bu sözleşmenin yürütülmesi için mali modeli tartışıyoruz.” dedi.

ANLAŞMA HABERİNE YALANLAMA GELDİ

Rusların açıklamalarının ardından nasıl bir mali model uygulanacağı merakla bekleniyor. Ödeme planının tamamlanmadan sözleşmenin imzasının gerçekleşip gerçekleşmemesi ise soru işareti oluşturuyor.

Rusya uzun bir süredir Türkiye’nin ikinci parti S-400 alımı konusunda adım atması gerektiği yönünde açıklamalar yapıyordu. Rusya anlaşmanın imzalanması durumunda sevkiyatların 2021 içinde başlayabileceğine dikkat çekmişti.

Hatta dün Rus TASS haber ajansına açıklama yapan Rus savunma ürünleri imal ve ihracatını gerçekleştiren Rostec’in yöneticisi Sergei Chemezov, bu çerçevede yeni sevkiyatın da önümüzdeki yıl yapılabileceğini dile getirdi.

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi satın alması ABD ile arasında tansiyonun yükselmesine neden olmuştu. Bu sebeple ABD, Türkiye’yi F-35 savaş uçağı programından çıkarma kararı almıştı. ABD, Türkiye’nin S-400 sistemlerini kurması halinde Türkiye’ye karşı yaptırım kararı alabileceğini dile getiriyor.

S-400 füze savunma sistemlerinin NATO sistemleriyle uyumlu olmaması ve F-35 savaş uçaklarının askeri sırlarının Rusya’nın eline geçebilme olasılığı nedeniyle ABD ve NATO Türkiye’nin S-400 sistemlerini kullanmasına karşı çıkıyor.

MART AYINDAN BU YANA AÇIKLAMA BEKLENİYOR

Geçen yıl temmuz ayında Ankara yakınlarındaki Mürted Hava Meydan Komutanlığı’na Rus Hava Kuvvetleri uçakları tarafından S-400 sistem teslimatı gerçekleştirilmişti. Kurulum işlemlerinin tamamlanmasının ardından Türkiye’nin Mart 2020’de sistemin operasyonel olduğunu açıklaması bekleniyordu.

Ancak salgın nedeniyle çalışmaların tamamlanamadığı ifade edilmiş ve sistemin operasyonelliği açıklanmamıştı. Uzun süredir S-400 hava savunma sistemi konusunda bir yandan da Türkiye ve ABD arasında görüşmeler sürüyor.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala