Türk Savunma Sanayi

HAVELSAN’dan online staj imkanı

Yaşanan koronavirüs salgını sırasında eğitim uzaktan gerçekleştirilerken özellikle üniversiteliler staj yapma konusunda ciddi sorun yaşadılar. Savunma sektörüne ilgi gösteren gençler için HAVELSAN bu yıl önemli bir adım attı.

Her yıl yaklaşık 100 öğrenciye staj imkanı sağlanırken bu yıl rakam Genel Müdür Dr. Mehmet Akif Nacar’ın talimatı ile 600’e yükseltildi. Online staj imkanı sağlandı.

Çalışmalar hakkında bilgi veren Dr. Mehmet Akif Nacar, çalışmalar hakkında bilgi verdi:

“Kovid dolayısıyla bütün üniversiteler tatil edildi, birçok 3’üncü, 4’üncü sınıftaki öğrenciler de staj yapma imkanı bulamadılar, staj yeri bulmakta zorluk yaşadılar. Bunu aşmak üzere de biz yaz başında online staj programı başlattık, uzaktan staj programı. Bunun için kendi içimizde yapılanmayla mentörler belirledik, çalışma alanları belirledik ve 600 civarında öğrencimize… Daha önce 100 civarında stajyer alırken bu yıl 600 öğrenciye staj kabulü verdik. Bunları iki dönem şeklinde, bir Temmuz ayında, bir de Ağustos ayında olmak üzere iki grup şeklinde büyük çoğunluğu online ve haftada bir veya iki günü de burada bulunduğu departmana da bağlı olarak, yani çalıştığı projeye, işe bağlı olarak birkaç gün de burada olabilen var, ama çoğunluğu uzaktan online. 

ONLİNE ÇALIŞMA, VİDEO KONFERANS

Kendisine ödevler veriliyor, bizim işte diyalog ortamı var biliyorsunuz video konferans sistemi, HAVELSAN’ın ürünü, bu sistemi kullanarak buradaki yöneticileriyle görüşebiliyor, fikir alış verişi yapabiliyor, durum değerlendirmesi yapabiliyor, stajyer grupları kendi aralarında bu ortamı kullanarak çalışabiliyor.

 Biz 600 öğrencimize bu fırsatı sunduk, ama bazıları üniversiteleri bu online staja henüz daha prosedürel olarak, yönerge olarak hazır olmadığı için gelemediler. İlla fiziksel olarak burada bulunmaları gerekiyor gibi. Yaklaşık 450-500 civarı bir öğrencimize bu anlamda staj şansı tanıdık, bence bu, gençlik adına önemli bir şey. 

GENÇLERE DESTEK

Dolayısıyla biz elimizden geldiği kadar gerek Teknofest’te olsun yarışmalar düzenliyoruz, düzenlenen yarışmalara sponsorluk yapıyoruz, gerekse düzenlediğimiz hackhatonlarla üniversite gençliğine hitap eden yarışmalar düzenliyoruz. Bunlarla HAVELSAN’a olan ilgiyi ve gençlerimizin daha iyi yönlendirilmesini sağlayabildiğimizi bir ölçüde düşünüyorum. Hani çok mükemmel mi yapıyoruz, daha iyi yapılacak şeyler var mıdır? Elbette vardır, bundan sonra biz bu konuda da çalışıyor olacağız daha farklı programlarla, daha etkin programlarla da karşınıza çıkıyor olacağız”

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap