Savunma

Hindistan’a F-15EX teklifi

Boeing, Hindistan’ın yeni açtığı savaş uçağı ihalesi için F-15EX’i önerdi. Bu konuda ön izni alan imalatçı, Hindistan’a F-15’in yeni modeli için pazarlama çalışmaları başlattı. Toplam 5 milyar dolarlık bütçe ile hayata geçirilecek F-15EX projesinde uçağın silah taşıma kapasitesi 13 bin 380 kilograma çıkartılırken aynı zamanda 12 adet hava-hava füzesi taşıması da sağlanacak.

Başkan Trump’ın ziyareti ile son aylarda Hindistan-ABD ilişkilerinde yakın günler yaşanıyor. Hindistan’ın UH-60 ve AH-64 helikopter alım anlaşmalarını imzalaması sonrasında ABD pazar payını daha da artırmak üzere F-15EX kartını oynuyor. Halen Hindistan’ın 110’u Hava Kuvvetleri, 57’si de Deniz Kuvvetleri için olmak üzere toplam 167 adetlik uçak ihalesi bulunuyor.

Hindistan Hava Kuvvetleri uçak alım ihalesi için F/A-18E-F, F-16V (F-21 adıyla öneriliyor), Saab Griben E/F, Rafale, Eurofighter, Mig-35 ve Su-35 yarışıyor. Bu ihaleye Boeing, aldığı ön izinle birlikte F-15EX için katılacak. 

DONANMA İÇİN DE YARIŞ

Uçak gemilerinden kalkış özelliğine sahip Hindistan toplam 57 adet uçak almayı hedefliyor. Bu ihalede ‘ski jump’ özelliğine sahip uçak gemileri güverteleri için aday uçakların havalanma yeteneğine sahip olması isteniyor. Boeing bu anlamda F/A-18E-F modellerini sunarken bir yandan da uçağın ski jump için yetenek kazandırılması için testlere önümüzdeki günlerde başlayacak.

F-15 AİLESİNİN SON MODELİ

Boeing, yeni F-15EX Advanced Eagle modeli ile uzun yıllardır imalatta olan çift motorlu savaş uçağı ile yeni savaş konseptlerini karşılamayı hedefliyor. Önce hava-hava görevi için tasarlanan F-15, sonrasında yeni nesil sistemler ile hava-yer görevlerinde uzun menzili ile büyük başarı sağlamıştı. 

F-15EX’in silah taşıma kapasitesinde ciddi artışa gidildi. Toplam 13 bin 380 kilogram silah taşıyabilen uçakta ayrıca 15 adet hava-yer mühimmatı için istasyon bulunuyor. Bu yükle birlikte F-15EX aynı zamanda 12 adet de hava-hava füzesi taşıyabilecek.

Kokpiti yeniden tasarlanarak F-35 gibi tek ekrana sahip uçak aynı zamanda entegre elektronik harp paketi ve geniş bir koruma yelpazesine sahip. 

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala