Sportif Havacılık

Uçak yerine ultralight almak

Havayollarının artan pilot ihtiyacı ile birlikte uçuş okulları neredeyse tam kapasite profesyonel pilot yetiştirmek üzere çalışıyor. Ancak işin amatör tarafı ise eksik kalıyor. Okul ve eğitim bu işin bir tarafı ama önemli bir nokta da maliyetler. Bugün Türkiye’de amatör olarak alacağınız PPL olarak adlandırılan Özel Pilot Lisansı’nın maliyeti 17 bin Euro’ya kadar çıkabiliyor. Amatör havacılar için çözüm ise UPL yani Ultralight Pilot Lisansı.

Geçmişte ultralight sınıfındaki hava araçları, düşük sürate, performans veya menzil açısından daha kısıtlı özelliklere sahipti. Yeni nesil hafif ve güçlü başta kompozit olmak üzere malzemeler, daha fazla gücü daha az yakıt sarfederek oluşturan motorlar, yeni aerodinamik uygulamalar derken ulteralightların özellikleri de hızla gelişti. İki kişilik ultralightlar, giderek bir tek motorlu bir uçak görünüme ulaştı. Hatta performans olarak da onları zorlamaya ve geçmeye başladı. 

Bu özelliklerle birlikte sıfır bir ultralight hava aracının uçaklara göre daha uygun fiyatları, yakıt alternatifinin genişliği ve uygun fiyatları tercihleri bu yöne doğru kaydırmaya başladı. Kuşkusuz ultralightlar vergi konusunda da uçağa göre avantaj sağlamakta.

UPL NASIL ALINIR

Öncelikle UPL lisansını, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) onaylı uçuş okulları verebiliyor. Bu okullar eğitimin yanı sıra temsilcileri oldukları bazı modeller ile satış, bakım konusunda da yönlendirme gerçekleştirebiliyor.

Yetirliliğe sahip okullara başvurduğunuzda öncelikle SHGM’nin belirlediği yetkili hastanelerden Sınıf II olarak adlandırılan Sağlık Sertifikası almanız gerekiyor. Savcılık Temiz Kağıdı, fotoğraf, ikametgah, nüfus cüzdanı örneği ve fotokopisi, kan grubu belgesi, imza sirküsü, dilekçe gerekiyor. UPL için herhangi bir okul mezuniyeti aranmamakta. 

Okullar kursları genellikle gruplar halinde açıyor.  Eğitim başlangıcına kadar özellikle sağlık muayenesinin yapılması öneriliyor. İşlem ve onay süreci bazen uzayabilmekte. 

YER DERSİ İLE BAŞLANILIYOR

UPL eğitiminde 42 saat teorik ders ana yapıyı oluşturuyor. Yer dersi konuları arasında Aerodinamik, Hava Hukuku, Meteoroloji, Seyrüsefer, İnsan Performansı, Hava Aracı Genel Bilgisi, İlk Yardım, Genel Havacılık Kuralları bulunuyor.

Yer derslerinin ardından uçuşlar başlıyor. Uçuş eğitimi, 25 saatten oluşuyor. Günde en fazla 2 saatlik uçuşa izin veriliyor. Bu uçuşların da birer saat arayla gerçekleştirilmesi gerekiyor. Uçuş dersleri, öğretmenlik yetkisine sahip pilot eşliğinde yapılıyor.

Uçuş derslerinde temel uçuş bilgilerinin ardından meydan turu çalışmaları ile UPL alacak adayın temel bilgileri kazanması hedefliyor. Acil durumlarda neler yapılacağı uygulamalı olarak gösteriliyor. Aday bu süreçte yalnız uçuşunu da yaptıktan sonra seyrüsefer olarak adlandırılan mesafe uçuşları yaparak tecrübesini ve farklı meydanlara iniş-kalkış yetilerine sahip oluyor.

Eğitimin son aşamasında ise SHGM’den gelen kontrol pilotu eşliğinde bir uçuş yapılıyor. Yazılılardan başarılı olan, kontrol pilotunun da onayını alan adaylar, UPL almaya hak kazanıyor. Tüm bu eğitimin süreklilik sağlaması için 3 ay içinde bitirilmesi ise zorunlu.

HER ŞEY EĞİTİMLE BİTMİYOR

Bir çok kişinin aklına 43 saati yer, 25 saati de uçuş olmak üzere eğitimimi alırım, lisansımı cebime koyarım gibi bir yaklaşım gelse de sahip olunan lisansın korunması, yeteneklerin artırılması için belirli sürelerle uçuşlara devam etmek büyük önem taşıyor. Sonuçta bu eğitim bir temel. Havacılıkta ise eğitim uçuş hayatı boyunca bitmiyor. Sürekli tekrar etmek, öğretmen pilotlar nezaretinde kontrol ve bol bol uçuş yapmak gerekiyor.

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap