Hava KuvvetleriSavunma

HAVELSAN yönetimi Katar’da

Türkiye’nin yazılım evi ve simülasyon merkezi HAVELSAN üst düzey yönetimi Katar’da temaslarda bulundu. Yönetim Kurulu Başkanı ve Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi ve Genel Müdür Mehmet Akif Nacar ve yönetim ekibi, Katar Büyükelçisi Dr. M. Mustafa Göksu’yu ziyaret etti.

Ziyarete Yönetim Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Hacı Ali Mantar ile Genel Müdür Yardımcısı Muhittin Solmaz da katıldı.

Katar’da önemli projelere imza atan HAVELSAN, geçtiğimiz yıllarda geliştirip ürettiği Leonardo AW-139 helikopter simülatörünü Katar Ordusu’na teslim etmişti. HAVELSAN bölgede ihracat için farklı konulurda da görüşmeler gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz Ağustos ayında İstanbul’da yapılan IDEF’21 Fuarı’nda HAVELSAN AW-139 Simülatörü konusunda Katar merkezli Barzan Maintenance Shield QTSP LLC isimli firmasıyla anlaşma imzalandı.

HAVELSAN, Katar’a 2017’de AW-139 helikopter simülatörünü teslim etmişti.

Anlaşma kapsamında Doha’da Katar Hava Kuvvetleri’nde bulunan AW-139 helikopterinin Tam Görev Simülatörü (FMS), Uçuş ve Navigasyon Prosedürleri Eğiticisi (FNPT), Arka Kabin Eğiticisi (RCT), Taktik Kontrol Merkezi (TCC), Dibriefing Sistemi konusunda 36 ay süre ve %90 faaliyet oranı ile bakım, onarım, idame ve işletme hizmeti HAVELSAN A.Ş. tarafından sağlanmakta. Her bir sistem için aylık minimum 100 saat eğitim süresi planlandı.

HAVELSAN, Katar’daki eğitim merkezinde 2 bakım/onarım teknisyeni sürekli tutuyor. Ayrıca HAVELSAN ana merkezinde  1 Proje Yöneticisi, 1 İdari Koordinatör, 1 Teknik Koordinatör ve AR-GE ve Müh. Direktörlüğü Mühendislik kadrosunun desteği ile hizmet veriliyor.

Katar Hava Kuvvetleri’ne ait AW-139 genel maksat helikopteri, geçtiğimiz aylarda Konya’da yapılan Anadolu Ankası Tatbikatına’na katılmıştı.

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala