Hava Kuvvetleri

Yunanistan’ın Rafale imza töreni ertelendi

Yunanistan ile Fransa arasında imzalanacak olan ve Yunanistan Rafale F3R savaş uçakları ile mühimmat tedarikini içeren sözleşme imza töreni, başka bir tarihe ertelendi.

savunmasanayist.com sitesinin haberine göre Yunanistan, Yunan Hava Kuvvetleri (HAF)’nin ihtiyaçlarına binaen Dassault Aviation Rafale F3R savaş uçağı tedariki için Eylül 2020’de Fransa ile ön anlaşma yapmıştı. 

Söz konusu anlaşma ile Fransa tarafından Yunan Hava Kuvvetleri’ne, 6 adedi yeni ve 12 adedi ise ikinci el olan 18 adet Rafale F3R savaş uçağı tedarik edilmesi kararlaştırıldı. Toplam değeri 2 milyar Avro olan anlaşmanın 300 milyon ABD Doları değerindeki kısmı ise MBDA firmasından tedarik edilecek mühimmatlara ayrılmıştı.

Edinilen bilgiye göre; Yunanistan ile Fransa arasındaki söz konusu alımları kapsayan sözleşmenin imza töreni, henüz bilinmeyen bir sebepten ötürü ertelendi. Yunanistan Hava Kuvvetleri için Rafale savaş uçağı, lojistik destek ve mühimmat tedarikini içeren anlaşmanın en geç 20 Ocak 2021 tarihine kadar imzalanacağı açıklandı.

YUNANİSTAN RAFALE F3R KONFİGRASYONUNU TERCİH ETTİ

Yunanistan Hava Kuvvetleri’ne Dassault Rafale uçağının Hava Kuvvetleri için geliştirilen F3R konfigürasyonunu teslim edecek. Rafale F3R’de şu sistemler yer almakta:

  • MBDA Meteor Ramjet İtkili Havadan Havaya Füze
  • Thales Talios Lazer Hedefleme Podu
  • Safran Hava Yer Mühimmatı
  • Çeşitli Sensör Sistemleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala