Havayolları

Katar, 3,5 yıllık ambargoyu aştı

Katar’a Suudi Arabistan liderliğinde aralarında Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır’ın Haziran 2019’dan itibaren uyguladığı ambargo resmi olarak bitirildi. Katar Havayolları’na ait Airbus A350-900 tipi yolcu uçağı Doha’dan havalandıktan sonra Suudi Arabistan hava sahasından uçarak Johannesburg’a gitti.

Uçuşla birlikte Katar Havayolları tarafından bir açıklama yaparak bu geceden itibaren uçaklarının Suudi Arabistan üzerinden uçabileceğini ifade etti. Hava sahalarının kapanması nedeniyle en büyük mağdurların başında da Katar Havayolları geliyordu. Şirket, fazladan uçmak zorunda kalıyor ve operasyon maliyetleri inanılmaz yükseliyordu.

AMBARGO NEDEN KONULDU

Suudi Arabistan’ın başını çektiği bazı Arap ülkeleri, Katar’ın bölgede bazı terör gruplarını destekliği ve İran ile iş birliği yaptığını iddia ederek ambargonun fitilini ateşlemişti. Katar ise bu iddiaları reddederek ellerinde hiç bir kanıtın olmadığını defalarca açıklamıştı.

Tüm bu gelişmelere rağmen Katar herhangi bir karşı tedbirin alınmayacağı ve misillemenin yapılmayacağını ifade etmişti. Katar’ın diplomatik gerişimleri sonunda meyvesini verirken en önemli destekçilerinden biri de Türkiye olmuştu.

Etiketler

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Biz kendi işimize bakalım, ülkemin ali menfaatı için hepsiyle iyi geçinelim. Bunların birini diğerinden farklı kılan nedir ki ? Ne oldu ki, hangi adımlar geri atıldı ki uyuşma oldu ? Bunların aralarındaki tepişme biter mi ? Kedi
    kediyi ısırır mı ? Bunların Türk düşmanlığı biter mi ? Okullarında onlara öğretildiği şeyleri tekrar ederlerdi öğrencilik yıllarımda : ” Ne zaman ki Türkleri müslüman yaptık, o zamandan beri sömürdüler bizi. O zamandan beri de yüksek medeniyetimiz geriledi. Bu halde oluşumuzdan Türkler suçludur” Acaba biz bunları nasıl sömürdük ? O zaman petrol de bilinmezdi. Şimdi yüz seneden beridir de yokuz orada. Neredeyse yirmi devletleri
    var,hallerine bakın bir. Ambargo konmuş kalkmışmış. Biz kendi işimize bakalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı