Hava Kuvvetleri

Suud F-15’leri Girit’e tatbikata geliyor

Suudi Arabistan’ın Girit’te katılacağı tatbikata F-15 savaş uçaklarını yollamayı planlaması, Yunan medyasında ilginç haberlerin çıkmasına neden oldu. Hatta Yunanlılar iddiaları “Suudi Arabistan Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın emriyle çok sayıda F-15 jetinin Girit’teki Suda Üssü’ne Türkiye’ye gözdağı vermek için gönderdi”ye kadar ilerletti. Hızını alamayan Yunan gazeteleri, internet siteleri Yunanlı pilotların F-15 eğitimine başlayacağını belirtti.

Gülümseme ile okuduğum haberler arkasından bir çok yorum ve soru aldım. İşin aslı, Suudi Arabistan’ın geçmişte Fransa, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri gibi uçaklarını tatbikat için Girit’e gönderiyor olması.

Türkiye uzun yıllar Konya’da kurduğu Anadolu Kartalı Tatbikat Merkezi ile bölge ülkelerine eğitim verdi. Değişen dış dengeler derken bu merkezi kullanan ülkeler Yunanistan’ın Girit’te oluşturduğu tatbikat merkezine kaymaya başladı. Özellikle Yunanistan S-300 hava savunma sisteminin radarlarını bu merkezde kullanıyor. Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri de bu kampamda Girit’e geliyor. 

Tatbikatlarda eğer iki kişilik modeller geldiyse karşılıklı misafir/ev sahibi ilişkisi içinde karşılıklı uçuşlar yapılır. Geçmiş yıllarda Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri’nin F-15’i Konya’ya geldiğinde Türk pilotlar da arka kokpitte uçuş yapmıştı. 

Bir uçağa intibak süresi, harbe hazır olmak gibi konular uzun süreli çalışmalardır. Bu açıdan Yunanlı pilotlar, Yunanistan F-15 almadığı sürece sadece misafir uçuşlarına katılacaktır.

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geçmişte de Amerikan F-15leriyle İrfan Sarp komutanımız uçmuş ve bunu ” bir jet pilotlunun anıları” kitabında kaleme almıştı okurken sanki arka kokpitte ben oturuyormuşum gibi hissetmiştim heleki amerikan pilotun o dönem bizim envanterimizde bulunan C-47 leri görüp şaşırması sonra uçağın burnunu dikip gazını kesip uçağın geriye doğru kaymasına izin vermesi uçağın egzozundan gelen sıcak hava ile kanopinin camı buğlanmış falan çok renkli bir uçuş olduğu kesin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap