Genel Havacılık

Oktay: “Cumhurbaşkanlığı envanterindeki VIP uçak sayısı 8”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Milletvekili Utku Çakırözer’in TBMM’deki bütçe görüşmeleri sırasında sunduğu önergeye yanıt vererek Cumhurbaşkanlığı envanterine kayıtlı 8 uçağın bulunduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı’na ait uçaklar, TBMM bütçe görüşmelerinde de gündeme geldi. CHP’li Çakırözer, görüşmeler sırasında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a, Cumhurbaşkanlığı’na ait uçak sayısını sordu. 

Oktay, Çakırözer’in sorusuna yazılı yanıt verdi. Konuyla ilgili sorulara ilk kez yanıt veren Oktay, “Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı envanterine kayıtlı 8 uçak mevcuttur” dedi.

HANGİ UÇAKLAR VAR

Filoda Boeing 747-8, Airbus A340-500, A330-200, A319 ve A318, iki adet Gulfstream G550 ve bir de adet Challenger tipi özel uçak bulunuyor.

“BU KADAR VIP UÇAK KABUL EDİLEMEZ”

Cumhurbaşkanlığı’ndan gelen yanıtla ilgili konuşan CHP’li Çakırözer, sadece bir kişiye ait 8 uçak bulunmasının çok fazla olduğunu belirterek, “Bunlar sadece Cumhurbaşkanı’nın uçakları. Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’na ait VIP uçaklar da eklendiğinde bu sayı 15-16’ları bulmakta. Bakanlıklar ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında bulunan VIP uçak sayısı eklendiğinde Türkiye, dünyanın en fazla VIP uçağına sahip ülkesi. Bu kadar VIP uçak kabul edilemez” dedi.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Tunus’tan VIP Konfigürasyonlu olarak alınan ve o günlerde denilene göre “çok azkullanılmış olarak çok da kelepir düşürülen” Airbus 340-500VIP’in geçen yıl Devlet VIP filosundan filodan çıkartılıp bir yerlere satıldığı duyumu gündeme gelmişti. Demek ki doğru değilmiş…

    1. Hocam uçakların sadece mülkiyeti devlet içinde THY’den Cumhurbaşkanlığına geçti satış yok. En azından A340-500 için.

      1. Ha, tamam; şimdi hatırladım. Doğru ya, bu 345VIP’i Tunus Devletinden THY satın almıştı (her ne gerekçeyle; orası da şimdi bana soru işareti olarak geliyor…); sonrasında Devlet’e/Cumhurbaşkanlığa devretmiş oldular. Eh, malûm: meşhur 748VIP Katar’dan doğrudan “hediye” geldi, yani satış işlemi yapılmış ol(a)madı!… Ancak, bu 345, malûm 748 ya da “ilk göz ağrısı” 332Prestige kadar yoğun uçurulmuyor galiba…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala