Hava Kuvvetleri

KC-390’lar birbirine yakıt ikmali yaptı

Brezilyalı uçak üreticisi Embraer’in askeri nakliye uçağı KC-390, önemli bir görevi başarıyla tamamladı. Biri tanker görevi yapabilecek şekilde değiştirilen KC-390, sepet sistemi ile diğer KC-390’a havadan yakıt ikmali gerçekleştirdi. Böylelikle KC-390 yakıt yakıt ikmal yapma yeteceğine de kavuşmuş oldu.

Test, uçağın kanadına takılan özel tip tank üzerinden gerçekleştirildi. Embraer şirketinin Gavião Peixoto tesislerinden havalanan iki uçak, birbirine yaklaştı ve sepet sistemi ile yakıt ikmali yapıldı.

 

Uçağın ilk kullanıcısı olan Brezilya Hava Kuvvetleri şu ana kadar KC-390’larla 2 bin 500 uçuş saatini tamamladı. Uçak koronavirüs salgını sırasında ülke içinde ve yurtdışına tonlarca sağlık malzemesi taşıdı.

KC-390’a sipariş veren ülkeler arasında Brezilya’nın yanı sıra Portekiz ve Macaristan Hava Kuvvetleri de bulunuyor. 

Uzun yıllar bölgesel uçak ve sonrasında iş jeti imal eden Brezilyalı Embraer şirketi, askeri nakliye uçağı projesi KC390 ile gündemde. C-130’larla aynı sınıfta olan uçak, sivil teknolojileri askeri platformda birleştiriyor.

 

Jet motorlu uçakta V2500 tipi Airbus A320’lere de güç veren sivil motorlar kullanılıyor. Embraer’in 26 ton kargo kapasiteli tasarladığı uçak, yarı hazırlanmış pistlere de inip kalkabiliyor. Tam teçhizatlı olarak 66 komando-paraşütçü taşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap