Hava Kuvvetleri

Brezilya Ürdün’ün F-5’lerini alıp modernize ediyor

Ürdün’den 11 adet F-5E/F uçağı alan Brezilya, bu uçakları Embraer üzerinden modernize etmeye başladı. F-5FM olarak adlandırılan ilk uçak, Brezilya Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi. Proje 2000 yılında başlamıştı.

Embraer, 2013’te F-5E/F uçakları için modernizasyon anlaşmasına imza atmıştı. Mevcut 46 uçağa daha sonra Ürdün’den satın alınan ikinci el 7 adet tek kişilik F-5E ve 4 adet de çift kişilik F-5F uçağı da eklendi. 

NELER YENİLENDİ

F-5BR olarak adlandırılan programda uçağın kokpiti ‘Glass Cockpit’ olarak adlandırılan tüm verilen ekrandan takip edilebileceği hale getirildi. Uçağa Grifo F radarı, pilotun gaz kolu üzerinden silah sistemini seçeceği HOTAS, havadan yakıt ikmal kabiliyeti, gövde ömür uzatma işlemleri gerçekleştirilecek.

Toplam 15 yıl daha hizmet verecek F-5’ler, datalink ile Brezilya Hava Kuvvetleri’nin R-99 Havadan İhbar Kontrol uçağı ile ‘konuşabilecek’. 

F-5’LERİN İKİNCİ NESLİ

1960’lı yılların başında T-38 eğitim uçağından geliştirilen F-5’lerin ilk nesli A modeli hizmete girmişti. Çift motorlu uçak, düşük operasyon maliyeti ile dikkat çekmiş ve aralarında Türkiye’nin de olduğu bir çok ülkeye satılmıştı. Halen F-5’lerin modernize edilmiş modeli Türk Yıldızları’nda kullanılmaya devam ediyor. F-5 uçaklarının ikinci neslini ise tek kişilik E ve çift kişilik F modelledi oluşturuyor.

F-5E/F’nin birinci neslinden farkı uzatılmış gövde boyu ve kanat alanı. İtiş gücü artırılan motorla birlikte uçaklara Emerson Electric AN/APQ-153 radarı takıldı. Birinci nesilde radar bulunmuyordu. Ayrıca aviyonik olarak uçakta bir çok iyileştirme yapıldı. Halen F-5E’ler, ABD tarafından tatbikatlarla kırmızı kuvvet olarak kullanılıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap