Hava Kuvvetleri

Albay Oksanchenko: Kiev’in Hayaleti

Ukrayna’da savaş sırasında “Kiev’in Hayaleti” takma adını alan, kimliği çok merak edilen pilotun Albay Oleksandr Oksanchenko olduğu ortaya çıktı. İlk gün 6 Rus uçak ve helikopterini düşüren Albay Oleksandr Oksanchenko, cuma günü Rus kuvvetleri tarafından düşürülerek hayatını kaybetti. Deneyimli pilotun vurduğu uçak sayısının ikinci günle birlikte 10’a çıktığı iddia ediliyor.

Ukrayna-Rusya Savaşı’nda ilginç gelişmelerden biri de ilk gün Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne ait bir savaş uçağının 6 Rus uçak ve helikopterini bir gününde düşürmesiydi. İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk defa Avrupa semalarında çok ciddi bir it dalaşı yaşanmıştı.

As pilot olmak için en az 5 uçak düşürmek gerekiyor

Uluslararası kurallara göre bir pilotun ‘as’ olabilmesi için en az 5 adet uçak düşürmesi gerekiyor. Düşürülen uçak sayılarının yüze bile çıkabildiği İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra bu oranı yakalayan çok az pilot vardı. En yüksek sayılara Kore ve Vietnam Savaşları sırasında ulaşılmıştı.

Tolga Özbek canlı yayında anlattı:

 

İşte onlardan biri de 2022 yılında Albay Oleksandr Oksanchenko olmuştu. Takma adı Grey Wolf-Bozkurt olan Oksanchenko,. Aynı zamanda Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin 2013-18 yılları arasında Su-27 Flanker ile gösteri pilotuydu. 

Emekli olmuştu geri döndü

2018’de emekli olarak Ukrayna Hava Kuvvetleri’nden ayrılmıştı. Ancak savaş rüzgarları esince hava kuvvetlerine geri döndü. Bir yandan genç pilotları eğitirken diğer yandan Rus saldırısını bekliyordu.

İlk günkü operasyonda, iki adet Su-35, bir Su-27, bir Mig-29ve iki Su-24 vurdu. Bu rakamlar henüz teyit edilmedi. Başka kaynaklara göre ertesi günkü operasyonda vurduğu uçak sayısı 10’a çıktı. Savaşın ikinci gününün gecesi Albay Oleksandr Oksanchenko, Kiev semalarında vuruldu. Uçağı ile birlikte düşerek hayatını kaybetti. Ukrayna Devleti Albay Oleksandr Oksanchenko’a en yüksek kahramanlık madalyası verdi.

Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin en genci 31 yaşındaki Su-27 uçakları ile uçan Albay Oleksandr Oksanchenko’nun çok daha üstün Su-30 ve Su-35’lere karşı bu başarıyı yakalaması oldukça dikkat çekiciydi.

Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin gücü

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala