FinansHaberler

THY’nin 4’üncü çeyrek net kârı 225 milyon dolar

Türk Hava Yolları, salgın nedeniyle sektörün en zorlandığı yıllardan biri olan 2021’in son çeyreğinde  kârını 619 milyon dolar Esas Faaliyet Kârı ve 225 milyon dolar net kâr ile tamamladı.  THY’nin 2021 yılının dördüncü çeyreğindeki toplam gelirleri, 3,3 Milyar USD ile 2019 yılının aynı dönemindeki toplam gelirleri aştı. Toplam gelirin %39’unu oluşturan kargo gelirleri söz konusu çeyrekte 2019 yılının aynı dönemine göre %172 artış gösterdi. 

THY’nin açıklaması

“Covid-19 salgını kaynaklı krizin talep üzerinde oluşturduğu tüm  zorluklara rağmen Ortaklığımız   maliyet   azaltıcı   tedbirler   ile   toplam   gider   kalemini   2021   yılının   dördüncü çeyreğinde 2019 yılının aynı dönemine göre %12 düşürerek net kar elde etmeyi başardı.

Bunun sonucunda Ortaklığın nakit yaratma potansiyeline işaret eden FAVKÖK (Faiz, vergi, amortisman ve kira öncesi kar – EBITDAR)  2019  yılının aynı   dönemine   göre %39 artış göstererek 1.242 milyon USD; FAVKÖK marjı da 10,3 puan artarak %37,5 oldu.  

Yolcu   kapasitemizin 2019   yılının   aynı   döneminin   %84’üne   ulaştığı   2021   yılının dördüncü çeyreğinde, iç hatlarda %79, dış hatlarda ise %69 doluluk oranı ile toplam 13,7 milyon yolcu taşındı. Türk Hava Yolları, geniş uçuş ağı, kuvvetli tarife yapısı ve üstün hijyen standartları   sayesinde   küresel   bir   havayolu   olma   kimliğini   bu   zorlu   günlerde   daha   da sağlamlaştırdı. Bu kimliği sayesinde bu süreçte kapatılan hatlar yerine diğer kârlı hatlara kapasite kaydırmaları başarı ile gerçekleşti.

Filo 370 uçak

Dünyanın en genç ve modern filoları arasında bulunan filomuz Aralık sonu itibarıyla 246’sı dar gövde, 104’ü geniş gövde ve 20’si kargo uçağı olmak üzere toplam 370 uçaktan oluşmaktadır. 2020 yılı boyunca Avrupa’nın en fazla uçan havayolu olan Türk Hava Yolları, 2021 yılında da Avrupalı network taşıyıcılar arasındaki liderliğini korudu. Salgın sürecinde kargo taşımacılığının katkısı ile kriz dönemini fırsata çevirmiş ve filosundaki geniş gövde yolcu uçaklarını  da   Turkish  Cargo’nun   hizmetine  açtı. 

2021   yılının  verilerine   göre Ortaklığımız kargo pazarında entegratörler hariç dünyanın en büyük 5. hava kargo taşıyıcısı oldu. İştirakleri ile birlikte yaklaşık 60 bin kişiye istihdam sağlayan Ortaklığımız, bugün eşsiz uçuş ağı, modern filosu, üstün kargo performansı ve başarılı kriz yönetimiyle sektörüne yön veren   bir   marka   olarak   hava   taşımacılığının   devleri   arasında   bayrağımızı   gururla dalgalandırmaya devam etmektedir. Salgının sonra ermesi ile havacılığın yeniden yükseliş sürecinde   Ortaklığımız   sektörümüzün   zirvesine   olan   yürüyüşünü   daha   da   hızlandıracak, ülkemiz ve sektörümüz için katma değer üretmeyi her zamankinden daha büyük bir azimle sürdürecektir”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala