Savunma

Gökdoğan ve SOM-J testte

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen orta menzilli hava-hava füzesi Gökdoğan ile Milli Seyir Füzesi SOM-J test aşamasına geldi. Testler, Eskişehir’de 401’inci Filo tarafından gerçekleştiriliyor.

Milli mühimmatların test edildiği filonun konuğu olan TRT Haber, Türkiye’nin ilk havadan havaya füzeleri Bozdoğan ve Gökdoğan ile geliştirilmiş seyir füzesi SOM-J’ye yönelik testleri görüntüledi.

Görüş içi vuruş kabiliyetine sahip Bozdoğan, kısa menzilli havadan havaya füze gereksinimini karşılamak için üretildi. Bozdoğan’ın uçaktan ilk atışı nisan ayında gerçekleştirildi.

Gökdoğan, görüş ötesi hedefleri vurabilecek

Uçaklara monte edilen ancak henüz ateşlenmeyen Gökdoğan füzesinin uçak üstü avyonik testleri ise sürüyor. Uzun menzilli Gökdoğan füzesi, aktif radar başlığı ve milli sistemleri sayesinde görüş ötesi hedefleri de vurabilecek.

Dünyanın en önde gelen sistemlerinden

Test süreçleri devam eden füzeler arasında geliştirilmiş havadan karaya seyir füzesi SOM-J de var. SOM-J, diğer varyantlarına göre daha kompakt ve daha hafif bir yapıya sahip. Roketsan tarafından imal edilecek SOM-J, normal SOM’a göre daha küçük boyuta sahip. Mühimmatın F-35’te kullanılması planlanıyordu.

Dünyanın en önde gelen sistemlerinden olan SOM J, ilk kez TRT Haber tarafından bu kadar yakından görüntülendi.

SOM-J, hareketli su ve kara hedeflerine de taarruz edebiliyor. Füzenin, Milli Muharip Uçak’ın yanı sıra, Akıncı’da da kullanılması öngörülüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala