HaberlerUçuş Tüyoları

PCR testi ile uçuş başladı

Bugünden itibaren iç hat uçuşlarında tüm şirketler aşı kartı veya aşı olmayanlar için negatif sonuçlu PCR testi uygulaması başlattı. Testini yaptıramayanlar için havayolları ücretsiz değişim veya erteleme imkanı da sunuyor. Tek aşılılar ise test yaptırmak zorunda.

HANGİ DURUMLAR İÇİN GEÇERLİ

Yeni kurallara göre yolcunun aşı durumu, en az 14 gün önce gerekli tüm dozların tamamlandığını kanıtlayan aşı sertifikası olmak zorunda. Johnson & Johnson aşısı için tek doz yeterli.

Daha önceden hastalık geçirenler için bağışıklık durumunda 180 gün dikkate alınıyor. 

Testin ise 48 saat önce yapılmış ve negatif durumlu isteniyor. Bu testler, Türkiye’deki tüm devlet hastanelerinde ücretsiz olarak yaptırılabilir. İstanbul Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı gibi büyük tüm havalimanlarında test merkezleri 1,5 saatte sonuç verebiliyor.

BU KURALLAR TUTMUYORSA

Havayolları bu kurallardan birine bile tutmuyorsa, yolcuyu uçurmuyor. Bir başka önemli uyarı da HES mobil uygulamasının güncel olup olmadığı. Havalimanına gitmeden bu durumu kontrol etmenizde fayda var. Uygulamanın ana ekranında yer alan “HES Kod Ayarları” adımından Aşı Durumu, Hastalık Durumu ve Test Durumu adımlarını aktif hale getirin.

 

TEK DOZ İÇİN TEST İSTENİYOR

Bazı yolcular ise tek doz aşıya sahip. Henüz ikinci dozlarını yaptırmamış durumdalar. Bu yolcular, yasal süreç tamamlanmadığı için test yaptırmak ve negatif olduklarını ispatlamak zorundalar. Tek dozla uçacaksanız test yaptırmayı unutmayın.

18 YAŞ ALTI İÇİN GEÇERLİ DEĞİL

Bu uygulama, sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını kapsıyor.

Yurt dışından veya yurt dışına bağlantılı iç hat uçuşu olan tüm yolcular ve 18 yaşından küçük yolcular (18 yaşından gün almış olmamak kaydıyla) uygulamadan muaf tutulmakta.

Aradan geçen zamana bakılmaksızın daha önce Covid-19 geçirmiş yolculara, kalkıştan en az 14 gün önce tek doz aşı uygulanmış olması gerekmekte.

TEST YAPTIRAMAYANA ÜCRETSİZ DEĞİŞİKLİK

Een çok merak edilen konulardan biri de test yaptıramayan veya yetiştiremeyenlerin ne yapacağız. Bu konuyla ilgili olarak Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi bir açıklama yaptı. İç hat yolcularımızı mağdur etmeyeceklerini belirten Bilal Ekşi, “Genelge kapsamında iç hat seyahatleri için AŞI/BAĞIŞIKLIK/PCR şartlarından herhangi birini sağlayamayan yolcularımızın biletleri yanmayacak, ücretsiz değişiklik yapılacaktır. Bu yolcularımızın havalimanlarına müracaatlarına gerek yoktur” dedi.

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı