Savunma

Fas’ın gözü T129 ATAK’ta

Fas medyasında yer alan habere göre, 2018’de gündeme gelen ancak gerçekleşmeyen T129 ATAK satışı için Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) ile yeniden masaya oturuldu. Haberlere göre Fas 22 adet T129 ATAK almak istiyor.

Dünya Gazetesi’nden Kerim Ülker’in haberine göre Türkiye’nin 2018’de ATAK helikopteri için görüştüğü bir diğer ülke ise Fas’tı. Ancak Fas, o dönemde TUSAŞ tarafından üretilen T129 ATAK taarruz helikopteri yerine ABD ile anlaşma imzalamış ve Fas Kraliyet Hava Kuvvetleri (FAR) filosuna Apache AH-64 almıştı. 

Fas medyası, 2018 yılında askıya alınan o görüşmelerin tekrar masaya yatırıldığını iddia ediyor. ABD’nin Türkiye’ye uyguladığı baskıda yaşanan hafiflemenin bu görüşmelerde ana etken olduğunu iddia eden Fas medyası, Fas Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin Türkiye’den helikopter satın almayı planladığını ifade etti. 

DÜNYA GAZETESİ’NDEKİ YAZI İÇİN TIKLAYIN

1,3 MİLYAR DOLARLIK PROJE

Satış görüşmelerinin son aşamada olduğu iddia edilirken, Fas’ın Türkiye’den 22 adetlik T129 ATAK taarruz helikopteri almak üzere olduğu belirtildi. Anlaşmanın tutarı ise yaklaşık 1,3 milyar dolar düzeyinde. Anlaşmada ayrıca çeşitli tiplerde mühimmatlar ve aviyonik sistemlerin de dahil olduğu kaydedildi.

FİLİPİNLERE TESLİMAT BAŞLIYOR, PAKİSTAN BEKLİYOR

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından üretilen T129 helikopteri, kendi kategorisinde dünyanın en güçlü 10 saldırı aracından biri olarak görülüyor. Birçok ülkenin ilgiyle takip ettiği ATAK, 2018’de iki önemli sipariş almıştı. Bunlardan biri olan Filipinler’e iki parti halinde toplamda 12 adetlik siparişe ABD onay vermişti. Aynı yıl asıl büyük sipariş ise Pakistan’dan gelmiş ve 30 adetlik T129 alımı için anlaşma imzalanmıştı. Ancak Washington- Ankara arasındaki siyasi gerilim sonrasında ABD Hükümeti, Türkiye’ye bu satış için vize vermemişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala