Deniz Kuvvetleri

MÜREN ile AKYA atışı başarıyla yapıldı

Roketsan tarafından geliştirilen AKYA torpidosunun atış testlerinde yeni bir aşama daha tamamlandı. Testler sırasında ilk defa “MÜREN” savaş yönetim sistemi kullanılarak Marmara Denizi’nde TCG PREVEZE denizaltısından başarılı bir atış gerçekleştirildi.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından paylaşılan bilgiye göre MÜREN ile böylelikle ilk yerli torpido atışı da gerçekleştirilmiş oldu.

Envantere girdi

Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından sürdürülen projede ilk AKYA geçen yıl sonunda Türk Deniz Kuvvetleri envanterine girmişti. Roketsan da düşük yoğunluklu imalat çalışmalarına başlamıştı. 2009 yılında başlatılan proje kapsamında tasarlanan AKYA, denizaltı platformları tarafından sualtı veyahut su üstü hedeflerin imhası için kullanılacak. Yerli torpido, halen kullanımdaki Alman DM2A4 ile Amerikan Mk46 torpidolarının yerini alacak.

MÜREN savaş yönetim sistemi

TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen MÜREN, denizaltılarda bulunan farklı sensör ve silah sistemlerinin yönetilmesini sağlıyor. Halen test aşamalarının sonuna gelinen sistemin bu yıl içinde Türk Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilmesi hedefleniyor. Bu açıdan AKYA atışı, MÜREN sistemi için çok önemli bir test aşamasını oluşturuyor.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala