Deniz Kuvvetleri

Donanmamıza yeni ATR72 teslimatı

Türk Deniz Kuvvetleri’nde personel ve malzeme naklinde kullanmak üzere mevcut 2 adet ATR72-600’ye ek olarak üçüncü uçağın teslimatı İtalyan imalatçı Leonardo tarafından gerçekleştirildi.

scramble.nl sitesinin haberine ve 1 Mart 2021’de gerçekleştirilen test uçuşunda TCB-703 kuyruk numaralı ATR72-600’ün fotoğrafı Alessandro Maggia tarafından çekildi.

2005’te tamamlanan Deniz Karakol Uçağı ihalesini İtalyan imalatçı Leonardo kazanmıştı. İlk etapta toplam 10 uçak alımı hedeflenmişti. Ancak projede mühendislik sorunlar bir türlü bitirilememiş ve ilk deniz karakol uçak donanımına sahip ATR72 ancak geçen yıl sonunda tamamlanabilmiş ve teslimat gerçekleştirilmişti.

Planlamada 8’e düşürülen uçak sayısında iki adeti düz sivil model olarak imalat hattından çıkarak 2013’te TCB 701 ve 702 kuyruk numaraları ile teslim edilmişti. P-72 olarak adlandırına Deniz Karakol Uçakları’nından şu ana kadar biri Aralık 2020, diğeri de 10 Şubat 2021 olmak üzere iki adet teslim edildi. Kalan 4 adet P-72’nin teslimatının bu yıl ve 2022 içinde bitirilmesi öngörülüyor.

ÜÇÜNCÜ UÇAK

Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB), açıklamasında projede yapılan değişiklikle nakliye görevinde kullanılacak uçak sayısı 3’e çıkartılmıştı. TCB703’un bu görev için üretilen ve sonuncu nakliye amaçlı uçak olduğu tahmin ediliyor.

Deniz karakol görevinde uçacak ATR72’ler ana imalat hattından sonra Ankara’da Türk Havacılık ve Uzay Sayani (TUSAŞ) tesislerine gelerek modifikasyon işlemlerinden geçiriliyor. Sonrasında ise Deniz Kuvvetleri’ne veriliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala