Genel Havacılık

İkinci Kodiak hazır

Tek turboprop motorlu genel havacılık uçağı Kodiak’ın Türkiye’ye teslim edilecek ikincisi için hazırlıklar Almanya’da sürüyor. ABD’de Almanya’ya getirilen N225QK tescilli uçak, TC-KMK tesciline geçecek. İlk uçak ise Ali İsmet Öztürk tarafından satın alınarak Sivrihisar Uluslararası Havacılık Merkezi’ne getirilmişti.

Almanya’da son bakımları yapılan TC-KMK, önümüzdeki günlerde Türkiye’ye gelecek. Uçakta, hem kara hem de suya inebilecek amfibik iniş takım sistemi ile float’lar yer alıyor. Float sistemi ile TC-KMK, Türkiye’deki ilk denize inip kalkış yapabilen Kodiak olacak. 

Türkiye’nin ilk Kodiak uçağı, geçtiğimiz günlerde Sivrihisar Uluslararası Havacılık Merkezi’ne gelmişti.

Sivrihisar’a geçtiğimiz günlerde gelen Kodiak’ın ise yaz döneminde paraşüt atayışları için de kullanılması planlanıyor. Ali İsmet Öztürk’ün bu girişimi, Türkiye’deki paraşütçüleri sevindirecek.

TÜRKİYE’DE İLGİ ARTIYOR

Tek motorlu, Amerikan Quest şirketinin ürünü Kodiak Series II uçakları Türkiye pazarına Altair Business Aviation şirketi ile girdi. Uygun fiyatı ile dikkat çeken turboprop motorlu uçak, saatlik 250-300 dolarlık uçuş işletme maliyetine sahip. Kodiak, yolcu, ambulans, fotoğraf çekimi gibi görevlerine başarıyla yerine getirebilecek bir platform sunuyor. Amfibik modeli ile Kodiak Series II hem karaya hem de suya iniş kalkış gerçekleştirebiliyor.

YENİ TASARIM

Uçakla ilgili bilgi veren Altair Business Aviation yetkilileri Beril Koçkan ve Tuncel Günenç, imalatçı Quest’in 2001’de Idaho ABD’de kurulduğunu belirterek “Uçak ilk uçuşunu 2004’te yaptı. Tip sertifikasını 2009’da aldı. Hem Amerikan FAA hem de Avrupalı EASA’ya göre tek pilota sertifikalı tek uçak. Uçuş emniyeti olarak da Kodiak Series II, yüksek standartlara sahip.

FİYATI 2 MİLYON 150 BİN DOLARDAN BAŞLIYOR

Standart Uçak 2019 liste satış fiyatı 2 milyon 150 bin dolar. Bazı opsiyonlarla 2.5 – 3 milyon dolara kadar çıkabilmekte. Satın almalarda istenir ise, nihai fiyatın %85’i için 5 – 7 yıl süreli Amerikan EXIM Bank finansmanı da sağlanabilir” dedi.

Ali İsmet Öztürk, Kodiak intibak uçuşunda

TEK PİLOT

FAA ve EASA’ya uygun ve Tek Pilota sertifikalı olan bu uçağın dizaynına “ 1 Pilot ve 1 Teknisyen ” ile uçurulabilsin amacıyla başlanmış, buna göre tasarlanmıştır. Bu uçak kırsal alanlarda dahil olmak üzere en kısa pistlerden kalkabilsin, en kısa pistlere inebilsin ve de Deniz-Göllerden operasyon yapabilsin prensibi esas alınarak tasarlanmıştır.
GARMİN G1000 Aviyonik sistemlerine sahip ilk uçaktır. Motoru P&W PT6A-34 modelidir. Bu model, PT-6 ailesinin en çok sayıda üretilen, yedek parça sıkıntısı olmayan, bakımı kolay ve en düşük bakım maliyetli motorudur. PT6A-34 turboprop motorunun 1963 yılından beri arıza oranı 333.000 saatte birdir. TBO’su 4000 saat.

1,6 TON YÜK TAŞIYABİLİYOR

Toplam 5.8 saatlik havada kalış süresine, yüksek hıza ve 1 pilot + 9 yolcu ( 1.6 ton faydalı yük ) taşıma kapasitesine sahip. Büyük bakım ( overhaul ) rezervleri de dahil, toplam 250 – 300 USD ( koltuk başı maliyet 0.39 USD ) gibi oldukça düşük saatlik uçuş işletme maliyetiyle, aşağıda belirtildiği gibi, ülkemizin çok farklı bölgelerinde, çok maksatlı olarak kullanılabilir.

KALKTIĞI AĞIRLIKLA İNEBİLİYOR

İniş ağırlığı artırılarak kalkış ağırlığı ile eşit hale getirilmiştir. Otopilot, Synthetic Vision Standart olarak ilave edilmiş, ADS-B dahil edilmiştir. Büyük uçaklarda bulunan RAS sisteminin benzeri Garmin Surface Watch sistemi ilave edilmiş, HSI Moving Map, MFD de VFR/IFR diyagramlar ve ilave edilen diğer üstün özellikleri ile 21 nci yüzyıl uçağıdır.

 

Teknik Özellikleri ;

– Maksimum kalkış ağırlığı: 3,290kg

– Taşıdığı yük: 1,601kg

– Sertifikalı maksimum irtifa: 25.000 feet

– Kalkış pist uzunluğu: 285m

– İniş Pist Uzunluğu: 233m

– Seyir sürati: 183 Knot-saat

– Tipik Uçuş Profili: 175 Knot-saat (8,000 – 12,000ft)

– Menzil: 1,132nm /1822km

– Kabin Genişliği/Yüksekliği: 1.37m/1.45m

– Yolcu Kapasitesi: 1+9 / 2+8

STALL ETMEK NEREDEYSE İMKANSIZ

Uçağın en önemli dizayn özelliklerinden biri de kanatlardır. R&D çalışmalarının %90’ı kanat konusunda yapılmıştır. İki kanat dizaynı ayrı çalışılmış ve tek kanat olarak birleştirilmiştir. Bu dizayn neredeyse KODIAK uçağının “stall” edilmesini imkansız bir uçak haline getirmiştir. Kanadın gövdeye yakın (inboard) kısmı “stall” olsa bile, uç tarafı (outboard) uçmaya devam edecektir. Stall durumunda “full aileron” kontrolu vardır.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Koltuk başı maliyet 0,39 dolar değilde. 33 dolar olması gerekmiyor mu. 300 dolar uçuş maliyeti varsa 9 kişide 33 dolar olmaz mı yoksa başka bir hesaplaması mı var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap