Deniz Kuvvetleri

ANKA’ya yeni özellik: Otomatik Tanımlama

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi tarafından tasarlanıp imal edilen ANKA tipi İHA’lardan Deniz Kuvvetleri’ne bir adet daha teslimat gerçekleştirildi. Böylelikle Deniz Kuvvetleri envanterindeki ANKA sayısı dörde çıktı. 

Envantere giren yeni ANKA ile birlikte Otomatik Tanımlama Sistemi (AIS: Automatic Identification System) yeteneği de kazandırıldı. Sistemin özelliği, deniz üzerinde çok geniş alanda tüm unsunların kimlik bilgilerinin tespit edilebilmesi. Alınan radar bilgisi veya görüntü üzerinden sorgulama yapılarak bunun dost veya düşman olduğu tespit ediliyor. Anlık bilgi komuta kontrol merkezine iletiliyor.

DİĞER ANKA’LARA DA ENTEGRE EDİLDİ

Dördüncü ANKA teslimatı ile birlikte Otomatik Tanımlama Sistemi, Deniz Kuvvetleri’nin envanterindeki diğer 3 ANKA İHA’ya da takıldı. Doğu Akdeniz başta olmak üzere görev yapan İHA sistemleri bu gelişme ile anlık sorgulama yeteneğine sahip oldu.

Halen Deniz Kuvvetleri envanterindeki ANKA Operatif İHA Tedarik Projesi kapsamında kullanılan sistemlerde ayrıca deniz üstü ve kara hedeflerinin uzaktan tespiti ve teşhisini, hareketli hedeflerin tespitini ve takibini yapabilen  menzili artırılmış SARPER + , SAR/ ISAR/ Deniz Arama Radarı (Sentetik Açıklıklı Radar) ilk defa ANKA hava aracı üzerinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı hizmetine sağlanmış oldu.

Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilen 2’si SAR ve EO/IR kameralı toplam 4 adet ANKA,  Doğu Akdeniz’den Kuzey Ege’ye tüm deniz sınırlarımızda 7/24 keşif ve gözetleme görevlerinde kullanılıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap