Savunma

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “ABD’den F-16V teklifi”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika ziyareti öncesinde uçağa binmeden basın açıklamasında bulundu. Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemini almasının ardından ABD’nin F-35 programından Türkiye’yi çıkardığını belirterek ödenen 1,4 milyar dolar için F-16V Block 70 önerdiğini söyledi.

Türkiye’nin F-16 Blok 70 savaş uçağı talebinin, ABD’nin bu konudaki teklifinin ardından yapıldığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu konu (F-16V alımı), F-35 meselesiyle bağlantılı bir konu. Bizim, 1 milyar 400 milyon dolar F-35’ler için yapmış olduğumuz ödeme söz konusu. Bu ödemeler karşısında ABD’nin, böyle bir teklifi söz konusu oldu. Bununla ilgili olarak da biz, ülkemizin savunma ihtiyaçlarını gidermek için hangi adımları atmamız gerekiyorsa bu adımları atalım dedik. Bugünün devamlılığı için de özellikle savaş uçağı filomuzu, her zaman hazır ve modern duruma getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunlarla ilgili olarak elimizdeki F-16’ların modernizasyonundan tutunuz da yeni ilave F-16’lar almak suretiyle filomuzu daha da geliştirelim gayreti içerisindeyiz.

F-35 Projesinden kalan ödeme

F-35 Programı kapsamında verilen paranın da ödemesini almamız gerekiyor. Görüşmelerimizde bu konuyu bizler dile getiriyoruz. Sorunun çözümü için de diyalogu önemsiyoruz ve şu an itibariyle de başta Savunma Bakanlığı’mız olmak üzere; bu görüşmeler, devam ediyor. Netice itibariyle ortada yapılmış bir ödeme var ve bu ödemenin de şu anda geri iadesi çalışmalarını arkadaşlarımız devam ettiriyor.” açıklamalarında bulundu.

Türkiye’den ABD’ye F-16V Talebi

Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri’nden 40 adet F-16 satın almak için başvuru yaptı. Teklifte, TSK envanterinde bulunan 80 adet F-16 uçağı için modernizasyon kiti tedarik edilmesi de var.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala