Savunma

CAATSA’nın etkileri ne olur?

Türkiye-ABD ilişkileri, CAATSA olarak adlandırılan ABD’nin Hasımlarına Yaptırım Yoluyla Mücadele Yasası ile farklı bir boyuta geçti. Yaklaşık 3 yıldır gizli olarak ABD tarafından uygulanan ambargo, artık resmileşti. CAATSA’nın hedefinde ise Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB), Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, SSB üst düzey yöneticileri Mustafa Alper Deniz, Serhat Gençoğlu ve Faruk Yiğit var.

ABD, her yıl tekrar gündeme gelen CAATSA ile Türkiye’nin üzerinde Demokles’in kılıcı gibi durarak kontrolü amaçlıyor. 12 ana maddeye sahip kanunda her yıl uygulanacak maddeler belirleniyor. CAATSA’ya giren kişilere vize verilmemesi gibi basit maddelerin yanı sıra dolar kullanımında dolaşımın sınırlandırılması gibi ekonomik maddeler de yer alıyor.

Tolga Özbek, CAATSA’nın kısa ve uzun vadede etkilerini, mevcut projelere durumunu, Türk savunma ürünlerinin ihracatına yapacağı etkileri anlatıyor:

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Konu sadece S-400 ise, kolayi var. Aldigimiz S-400´ü Can Azebaycan´a konuslandiralim, bizim askerler tarafindan, Azarbaycan hava sahasi bizim S-400´ler ile korunsun. Kriz ve savas zamaninda, 24 saat icinde, bir hafta icinde vs., S-400´leri Azarbaycan`dan söküp, Türkiye´ye getiririz. Böylece ABD´nin CAATSA yaptirimini önlemis oluruz. Konu tabii baska bir sey ise, S-400´leri ne yaparsak yapalim, bunlarin kararini degistirmiyecek. Tuncay DENIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap