Savunma

BAE’ye F-35 engelleme tasarısına red

Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) satışı yapılacak F-35 savaş uçağı ve MQ-9B Reaper İHA sistemi için geçtiğimiz ay anlaşma yapılmıştı. Bu anlaşmanın BAE’nin özellikle Libya’da terörü desteklediği iddiaları ile ABD’nin New Jersey Senatörü Demokrat Bob Menendez, Kentucky Senatörü Cumhuriyetçi Rand Paul ve Connecticut Senatörü Demokrat Chris Murphy tarafından ABD Senatosu’na karar tasarısı verildi.

Dün yapılan oylamada iki tasarıda yapılan oylamada gerekli çoğunluğa ulaşamadı. Karar ABD Senatosu’ndan geçemedi. Senatör Menendez red kararının ardından yaptığı açıklamada, “Bu tasarı bizim odaklanmamız gereken bir ulusal güvenlik endişesiydi. ABD’nin uzun vadeli güvenlik çıkarlarına yönelik ortada ciddi sorular var” dedi.

1976’da çıkarılan Silah İhracat Kontrol Yasası, Kongre üyelerinde teklif edilen silah satışlarını reddetme hakkı veriyor. ABD Temsilciler Meclisi ve Senato Silahlı Kuvvetler Komiteleri, bir silah satışını sözlü veya yazılı olarak durdurabiliyor.

İSRAİL İTİRAZ ETMİŞTİ

BAE’ye yapılacam satışa İsrail de itiraz etmişti. Toplam 23 milyar dolarlık anlaşma, 50 adet F-35’in yanı sıra MQ-9 İHA sistemleri ile çok sayıda mühimmatı da içeriyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun sosyal medya Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, anlaşmanın 10,4 milyar dolarlık bölümünün 50 adetlik F-35, 2,97 milyar dolarlık kısmının 18 adetlik MQ-9B İHA sisteminin oluşturduğunu, kalan yaklaşık 10 milyar dolarlık bölümünün de hava-yer mühimmatlarının oluşturduğunu açıkladı.

Pompeo, bu satışın özellikle İran’ın bölgede artan tehdidine karşı gerçekleştiğine vurdu yaptı. ABD ve BAE arasında bir süredir F-35 görüşmeleri devam ederken, İsrail’in satışa izin vermemesinden dolayı görüşmeler tıkanmıştı.

ABD tarafından İsrail’in bölgedeki askeri üstünlüğünün korunacağının teminatı verilmesi sonrasında İsrail kanadından BAE’ne satış için onay çıkmıştı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap