Savunma

Airbus’a Fransa’dan 169, İspanya’dan 36 helikopter siparişi

Fransa, Ortak Hafif Helikopter Programı için Airbus Helikopters’a H160M için toplam 169 adetlik sipariş verdi. İspanya ise İçişleri Bakanlığı için mevcut 16 H135’e ek olarak aynı tip 36 adetlik helikopter için imza attı.

Fransa Silahlanma Genel Müdürlüğü (DGA), Ortak Hafif Helikopter Programı (HIL) çerçevesinde H160M’nin geliştirilmesi ve satın alımı için Airbus Helicopters ile sözleşme imzaladı. Anlaşma, bir dizi prototipin geliştirilmesi ve ilk 30 adetlik partinin (Kara Havacılık’a 21, Fransa Deniz Kuvvetleri için 8 ve hava kuvvetleri için 1 adet) teslim edilmesini içeriyor. Fransa’nın toplamda alacağı H160M’lerin sayısı 169’a çıktı. Teslimatlar 2027’de başlayacak.

H160M standart helikopter haline gelecek

Airbus Helicopters CEO’su Bruno Even, “Guépard helikopter, DGA ve Fransız Silahlı Kuvvetleri ile on yıllık yakın iş birliğinin sonucudur. H160M, arttırılmış bağlantı, manevra kabiliyeti, daha düşük ses ayak izi ve tam entegre destek sistemi ile günümüz koşullarına tamamen uyumlandırılmış olarak silahlı kuvvetlere yeni kabiliyetler kazandıracak. H160M için lansman müşterimiz olarak tüm dünyaya referans olan Fransız Silahlı Kuvvetleri ile iş birliği içinde olmak bizim için son derece değerlidir” dedi.

Sivil helikopterden geliştirildi

Yeni nesil helikopterlerden ilki olan H160M, EASA sertifikalı H160’tan geliştirildi. Düşük işletme maliyeti ve optimize edilmiş uçuş güvenliği sağlayan H160, tek bir platform ile kara havacılık. Donanma ve hava kuvvetlerine hizmet verebilecek.

Hava indirme, yük taşımanın yanı sıra ateş desteğinden deniz görevlerine kadar farklı operasyonlarda kullanılabilecek.

Airbus Helicopters, son derece yenilikçi bakım sözleşmesi ile yüksek düzeyde kullanılabilirlik garantisi veriyor. Airbus Helicopters, başarısı kanıtlanmış özel bir organizasyon aracılığıyla bakım ve helikopter kullanılabilirliğinin artırılmasını hedefliyor. Bu yapı, 2020’den bu yana AS532 Cougar ve Caracal helikopterleri için de uygulanıyor.

İspanya’dan 36 adetlik H135 siparişi

İspanya, İçişleri Bakanlığı filosunda kullanılmak üzere Airbus Helicopters’a çift motorlu 36 adet H135 siparişi verdi. Teslimatlar, 2022’den itibaren başlayacak. Halen İspanya Ordusu’nun envanterinde toplam 16 adet H135 bulunuyor.

Envanterdeki eski nesil BO105’lerin yerini alacak H135’ler normal görevlerin yanı sıra pilot eğitiminde de kullanılacak. H135’ler İspanyol Polisi, Sivil Savunma ve Trafik hizmetlerinde görev alacak.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala