Savunma

5’inci RQ-4D NATO’ya teslim edildi

NATO’nun uzun menzilli keşif, sinyal istihbaratı amacıyla kullandığı RQ-4D Global Hawk tipi İHA sistemlerinden beşincisi teslim edildi. Northrop Grumman tarafından geliştirilen RQ-4D Global Hawk, NATO’nun İHA üssü olan İtalya’da Sicilya Adası’ndaki Sigonella Üssü’ne ulaştı.

NATO’nun “Phoneix” olarak adlandırdığı RQ-4D Global Hawk’ın envantere girmesiyle birlikte filo toplam 5 İHA’ya ulaşmış oldu.

İttifak Yer Gözetleme Gücü (AGSF) yönetimini devralan Tuğgeneral Houston Cantwell, “Beşinci RQ-4D insansız hava aracının Sigonella’ya gelişi her birimiz için bir dönüm noktasıdır” dedi.

Cantwell, “Çok sayıda eğitim ve hazırlık faaliyeti yaptık ve sıkı çalışmamıza en yeni uçaklarla devam etmeyi umuyoruz. İtalyan ev sahiplerimiz, NATO Genel Komutanlığı, üye ülkeleri ve müteahhitlik sektörleriyle birlikte önümüzdeki aylarda AGS sisteminin altyapısını ve fonksiyonlarını genişletmeye devam edeceğiz. Ve tüm İttifak’ın yararına onların gelişimine bağlı kalmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

TESLİMAT TAMAMLANDI

NATO, ilk iki RQ-4’ü 2019’da teslim almıştı. Bu teslimatla birlikte NATO’nun vermiş olduğu RQ-4B Global Hawk teslimatı da tamamlanmış oldu. NATO’nun müşterek olarak sahip olduğu ve işlettiği İttifak Yer Gözetleme sistemi, 15 üye tarafından sağlanan ve 30 ittifak üyesi ile paylaşılan, son teknoloji barındıran ve benzersiz bir yetenek kazandıracak. 

NATO’nun sahip olduğu E-3 AWACS uçakları gibi RQ-4’ler ortak operasyon sayesinde önceden karar verilen bölgelerin gözetlenmesi ve sinyal istihbaratında kullanılıyor. 

Bugüne kadar imal edilmiş en pahalı İHA sistemi. Olan RQ-4’lerin kullanıcıları arasında ABD’nin yanı sıra Avustralya, Almanya ve Güney Kore bulunuyor.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap