Savunma

NATO RQ-4D ilk görev uçuşuna çıktı

Necdet GÜRSOY

NATO İttifak Kara Gözetleme Gücü’ne ait RQ-4D Phoenix “MAGMA10” pilotsuz kara gözetleme uçağı ilk uçuşunu 4 Haziran’da İtalya, Sigonella Üssü’nden gerçekleştirdi.

NATO İttifak Kara Gözetleme Gücü (NATO Alliance Ground Surveillance Force/NAGSF) komutanı ABD’li Hava Tümgeneral Phillip Stewart, uçağın kalkış, uçuş ve iniş aşamalarını tamamlayıp ilk görevini başarıyla yerine getiren ekibiyle gurur duyduğunu belirtti.

NATO AGS Gücü pilotları tarafından kontrol edilen ve önceki gün saat 10.26’da Sigonella Hava Üssü ana pistine doğru taksiye başlayan uçak, ilk NATO AGS misyonu için havalandı.

EN PAHALI İHA SİSTEMİ RQ-4 GLOBAL HAWK:

 

Phoenix’in sensörleri uçuş sırasında Sentetik Açıklıklı Radar görüntüleri ve Hareketli Hedef Bilgileri verilerini topladı. Gelecekte NATO müttefiklerine dağıtılacak olan bu verileri neredeyse gerçek zamanlı olarak komutanlığın işleme, kıymetlendirme ve dağıtım merkezine gönderdi.

9 saatlik uçuş boyunca, NAGSF Operasyon Merkezi’ndeki pilotlar uçağın kalkışından itibaren saat 20.46’da Sigonella’ya inişine kadar önceden programlanmış uçuş yolu üzerinden kontrol ettiler.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap