Kariyer

İlker Aycı Air India’nın CEO’su oldu

Türk Hava Yolları Yolları’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan geçtiğimiz günlerde ayrılan İlker Aycı’nın yeni adresi Hindistan Havayolları Air India oldu. Aycı, Air India’nın CEO’luğuna atandığı açıklardı.

Tata Grubu’ndan yapılan açıklamada, Air India yönetim kurulunun 14 Şubat öğleden sonra Aycı’nın adaylığını görüşmek üzere toplandığı ve Tata Sons Yönetim Kurulu Başkanı N Chandrasekaran’ın bu yönetim kurulu toplantısına özel davetli olduğu belirtildi. Kurul, gerekli müzakerelerin ardından Aycı’nın atanmasını onayladı.

Havayolunun kontrolü geçtiğimiz ay Tata Grubu’na geçmişti. Ülkenin en büyük yatırım ve sanayi şirketlerinden biri olan Tata, Air India’da radikal değişiklikler yapmayı hedefliyor.

İlker Aycı, atamanın ardından “İkonik bir havayoluna liderlik etme ayrıcalığını kabul etmekten ve Tata Group’a katılmaktan mutluluk ve onur duyuyorum. Air India’daki meslektaşlarım ve Tata Group’un liderliği ile yakın bir şekilde çalışarak, Air India’nın güçlü mirasını, Hindistan sıcaklığını ve misafirperverliğini yansıtan benzersiz üstün bir uçuş deneyimiyle dünyanın en iyi havayollarından biri yapmak için kullanacağız.” dedi.

51 yaşındaki Aycı, Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü 1994 mezunu. 1995’te İngiltere’de Leeds Üniversitesi’nde siyaset bilimi üzerine araştırma yaptıktan sonra 1997’de İstanbul’da Marmara Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans programını tamamladı.

The Wall Street Journal’a göre Aycı ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu, Türk Hava Yolları Spor Kulübü ve TFF Sportif Anonim Şirketi’nin yönetim kurulunda ve Kanada Türk İş Konseyi Üyesi ve ABD-Türkiye İş Konseyi Üyesi’dir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala