Kitap

Pilot olmak

Bir askeri pilotun günü nasıl geçer? F-16’nın kokpitine ulaşabilmek için hangi aşamalardan geçilir? Peki ya eğitimler? Bir kere de değildir eğitim. Hava Harp Okulu’ndan başlayıp savaş uçağının kokpitinde geçen son güne zorlu uçuş eğitimi her türlü şartta devam eder.

Özkan Dalgıç, halen pilotluk mesleğini bir havayolu şirketinde sürdürse de gökyüzüne ilk gözlerini açtığı Türk Hava Kuvvetleri yıllarını çok farklı bir kitapla okuyucuları ile buluşturuyor. Aslında kitap geçen yıl tam da salgının başladığı günlerde e-kitap olarak Palaz’dan Pars’a (ilk uçuş eğitimine başladığı filo olan 123. Filo’dan Filo Komutanı olarak emekli olduğu 181. Pars Filo’ya) adıyla çıkmıştı.

KİTABI SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Aradan geçen bir yılın sonunda Cinius Yayınlarında bu sefer kağıda bürünmüş olarak “Bir Savaş Pilotunun Anıları-Pilot Olmak” adıyla yayınlandı. 

Açıkçası kitaba bakınca hemen ‘klasik bir askeri pilot’ kitabı kategorisine aldım. Askeri Lise veya Hava Harp Okulu’na giriş, uçuş eğitimi, kıta görevi ve emeklilik hikayelerini içeren bir kitapla karşılaşmayı beklerken çok farklı detaylara girmiş, ilk kez anlatılanları okuyucusuyla buluşturan bir kitap buldum.

İLK UÇAĞI F-104

Özkan Dalgıç teğmen olarak mezun olup uçuş eğitimini tamamladıktan sonra ilk olarak F-104 filosunda görev yapmaya başlar. Son demlerini yaşayan F-104 ile eski nesil havacılığı çok ilginç bilgilerini bizlerle paylaşıyor. 

İlk uçuşunda sanki arkasında bir roket varmış gibi kalkışı, F-104 pilotlarının atlama sırasında bacaklarını koltuğa doğru çekmelerindeki ‘mahmuzları’, düşük süratte lövyeyi sallayarak pilotu ikaz eden ‘shaker-kicker’ gibi sistemler bir anda meraklıları o yıllara götürüyor.

Özkan Dalgıç, Bandırma ve arkasından Balıkesir’de devam eden F-104 pilotluğunda 500 uçuş saatini doldurup F-16’ya geçiyor.

Çok alçaktan gece şartlarında uçmayı sağlayan LANTIRN sisteminden ilk ABD’de Red Flag Tatbikatı’na gidiş, İtalya’dan yapılan Bosna Harekatı, Kardak Krizi gibi çok farklı bilgileri bizlerle paylaşıyor. Pakistan yılları ise çok farklı bir hayatı bizlere gösteriyor. 

Toplam 336 sayfa kitap, iyi bir anlatımla kendini hızla okutuyor. Hatta okurken bazen kendimi kaptırıp hızlandığımı da çokça hissettim. Geri dönüp bir kaç yerini tekrar tekrar okudum. Kitap bazen komik, bazen de üzüntülü ama hep gökyüzünden yaşanmışlıklarla bir araya getiriyor.

Kitap hem havacılık meraklıları hem de kariyerini askeri pilot olarak yapmak hedefleyenlere güzel bilgiler içeriyor. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala