Uzay

Vinçten uydu düşürmenin maliyeti: 135 milyon dolar

Şeref SEZGİN

Lockheed-Martin teknoloji tarihinde dikkatsizlik sonucu tek seferde en büyük zararı eden firma olduğunu söylesem?

2003 yılında Lockheed-Martin’in 325 milyon dolarlık çok özel Nasa-NOAA-19  uydu projesini tamamlamış ve fırlatılmak için planlama yapılıyordu. 1,440 kg. ağırlığındaki yüksek teknoloji ürünü uydu firmanın en büyük işi idi.

6 yıl üzerinde çalıştığı NOAA-19 uydusunu lansman öncesi bulunduğu platformdan düşürerek hem projenin 6 yıl gecikmesine hemde 135 milyon usd. ek harcama yapılmasına sebep oldu.

Bugün dünyanın en başarılı uçağı F35 ‘in üreticisi Lockheed-Martin hata yapar mı? 6 Eylül 2003 tarihinde, Sunnyvale, Kaliforniya’daki Lockheed Martin Uzay Sistemleri fabrikasında bu olay yaşanmıştı. NOAA uydusu yatay bir konuma çevirirken uydu yere düştü. NASA  soruşturma başlattı ve sonuçta Tesis genelinde usul disiplin eksikliğinden neden olduğunu belirlediler.

Uydunun bulunduğu platform adaptör plakasını sabitleyen yirmi dört cıvatayla bağlıdır. Uyduyu döndürmek için  kullanan vinç sistemi, uyduyu hareket ettirmeye çalışmadan önce prosedürde belirtildiği gibi cıvataları kontrol etmedikleri için saniyeler içinde uydu beton zemine çarptı.

Uydunun onarımı 135 milyon dolara mal oldu.

LOCKHEED MARTİN KAR ETMEDEN UYDUYU TESLİM ETTİ

Lockheed Martin, onarım masraflarının ödenmesi için 6 yıldır üzerinde çalıştığı projeden elde edilen tüm kârı kaybetmeyi kabul etti. Onarım masraflarının bir kısmıda ABD hükümeti tarafından karşılandı.

Acımasızca hep kendimizi eleştiririz bende bu sefer Lockheed-Martin’in sicilinde duran bu izah edilemez kazayı  ve ardında uydu projesini nasıl berbat ettiğini size yazmak istedim.

Lockheed Martin’nin NOAA-19 uydusu hakkında bilgi.

*1983 yılında Nasa’nın Advanced TIROS-N (ATN) programı ile start verildi.

Sayısal hava ve okyanus tahmin modellerinde kullanım için küresel bulut gözlemi. Görüntülü atmosferik sıcaklık , nemin dikey profilleri, atmosferin üst kısmındaki ozon dağılımı ve Dünya’ya yakın uzay ortamları hakkındaki veriler toplar. Deniz, havacılık, enerji üretimi, tarım ve diğer topluluklar için önemli bilgiler içeren çok detaylı bir uydu projesidir.

*NASA için özel üretim uydu projesi.

*Uzay aracının adı: TIROS-N

*Göreve başlama tarihi: 6 Şubat 2009

*Fırlatılan roket: Delta II 7320-10C

*NOAA N Prime, Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssünden saat 02: 22’de başarıyla başlatıldı. 06 Şubat 2009. NOAA-N Prime’ın yörüngesine başarıyla ulaşmasından sonra NOAA N Prime uydusu NOAA-19 olarak yeniden adlandırılmıştı.

Şeref Sezgin

Kaynaklar:

https://en.wikipedia.org/wiki/NOAA-19

https://nssdc.gsfc.nasa.gov/nmc/spacecraft/display.action?id=2009-005A

https://www.wikiwand.com/en/NOAA-19

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap