Haberler

TUSAŞ’tan çocuk kitabı

Çocuklara havacılığı, teknolojiyi sevdirmek üzere özel bir çalışma yapan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), kitap serisini yeni yayınlarla genişletiyor. 

İlk olarak eğitim uçağıHürkuş’u konu alan öykü kitapları yayımlayan TUSAŞ, bunlara insansız hava aracı ANKA, genel maksat helikopteri Gökbey ve uydu sistemleri kitaplarını ekledi.

ANKA ve Minik Dostları kitabı, sahiplendikleri Yumak isimli kediyi kaybeden bir grup çocuğun Hürkuş ve ANKA’dan yardım istemesi üzerine gelişen olayları anlatıyor. Yumak ile ilgili bilgileri alan ANKA, gelişmiş kamera sistemiyle kediyi aramaya koyulurken, çocuklar da tablet ve telefonlarla ANKA’nın kamerasına bağlanıp, onun gördüklerini izliyor, aynı zamanda telsiz sayesinde onunla konuşabiliyorlar. İlerleyen aşamalarda Gökbey de öyküye dahil oluyor.

Gökbey ve Minik Dostları kitabında ise okula giderken servis araçları bozulan ve yolda kalan çocukların yardımına Gökbey koşuyor. Gökbey bu macerada çocuklarla birlikte yaralı bir ördeği de veterinere ulaştırıyor.

Uzay Sistemleri ve Minik Dostları kitabı, yaz kampındaki bir grup çocuğun başından geçenleri anlatıyor. Uzaya taşan bu macerada çocuklara, Small GEO, Türksat-6A haberleşme, Göktürk-1 ve Göktürk-2 yer gözlem ve keşif uyduları eşlik ediyor.

Çocuklar tüm bu macera boyunca ANKA, Gökbey ve uydu sistemlerini yakından tanıma fırsatı buluyorlar.

 

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala